Trwa ładowanie...
słuch
24-09-2013 16:41

Coraz słabszy słuch Polaków - szokujące wyniki testu

Polacy coraz gorzej słyszą - potwierdza to Narodowy Test Słuchu, przeprowadzony w tym roku w 55 miastach.

Coraz słabszy słuch Polaków - szokujące wyniki testuŹródło: Thinkstockphotos
dqfex1f
dqfex1f

Zbadano 9 tysięcy osób. 37 procent z nich ma niedosłuch. Wyniki testu przedstawiono w Poznaniu. Wielkopolska wypadła nieco lepiej niż średnia krajowa.

Najgorsze wyniki zanotowano w Częstochowie, gdzie stwierdzono niedosłuch u 74 procent badanych. Najlepiej słyszą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Trzebnicy i Swarzędza.

Protetyk słuchu Katarzyna Ostrowska powiedziała, że największy niedosłuch wystąpił u osób powyżej 60 roku życia. Tylko co dziesiąta osoba z tej grupy miała prawidłowy słuch. Zdaniem Katarzyny Ostrowskiej, na osłabienie słuchu ma wpływ nie tylko wiek, ale i hałas, w którym żyjemy. Na poznańskim Placu Wolności natężenie hałasu przekracza w południe 85 decybeli, podczas gdy dopuszczalna norma to 70.

dqfex1f

Problemem jest też hałas w szkołach. Nie dosłyszy już co piąty 7-9-latek. Protetyk słuchu Piotr Miller mówi, że choć w szkołach panuje hałas, to dzieci zakładają jeszcze słuchawki i przez kilka godzin słuchają głośnej muzyki. Dlatego słuch badanych 14-latków jest czasem taki, jak słuch żołnierza, który strzela.

Lekarze zalecają, aby nie używać słuchawek małych dousznych lub używać dużych słuchawek zewnętrznych. Należy też co rok badać słuch, a przede wszystkim jak najwięcej przebywać w ciszy.

dqfex1f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqfex1f
Więcej tematów