PolskaCoraz mniej Polaków ma nadzieję

Coraz mniej Polaków ma nadzieję


Dwie piąte Polaków ma nadzieję na poprawę warunków materialnych lub przynajmniej utrzymanie obecnego poziomu życia w tym roku - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii
Społecznej.

Według CBOS, oczekiwania ankietowanych najczęściej wiążą się z poprawą sytuacji finansowej i zarobków (32%). 8% badanych liczy na utrzymanie obecnego poziomu życia.

Z sondażu wynika, że liczba Polaków mających takie nadzieje jest obecnie niższa niż przed rokiem, kiedy na poprawę lub utrzymanie poziomu życia liczyło 49% badanych.

Więcej niż co czwarty badany (27%) lęka się pogorszenia warunków materialnych życia, kłopotów finansowych lub popadnięcia w biedę.

Z badań CBOS wynika, że oczekiwania dotyczące innych spraw są stosunkowo rzadsze; po kilka procent respondentów ma nadzieję na osiągnięcie celów osobistych związanych z sytuacją życiową albo przyszłością dzieci.

Blisko jedna trzecia (31%) ankietowanych wyraziło swoje oczekiwania związane ze sferą zatrudnienia. 17% badanych wiąże swoje nadzieje ze znalezieniem pracy, 6% z jej stabilnością, 4% ma nadzieję na zmianę pracodawcy, 2% liczy na poprawę kondycji gospodarstw rolnych lub własnej firmy, a 1% oczekuje awansu. Według CBOS, oczekiwania związane z pracą są większe niż rok temu, kiedy to podobne nadzieje miało 25% ankietowanych.

Co trzeci ankietowany (32%) z obawą myśli o sprawach związanych z zatrudnieniem, w tym: 22% liczy się z możliwością utraty posiadanej pracy, 7% obawia się niemożności jej znalezienia, 2% z troską myśli o pracy dzieci i 1% martwi się o kondycję swojego gospodarstwa lub firmy.(ck)

cbossondażpoprawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)