Trwa ładowanie...
IAR

Co zawiera dokument podpisany wczoraj w Mińsku?

Polskie Radio dotarło do tekstu dokumentu podpisanego w Mińsku wczoraj przez przedstawicieli Ukrainy, separatystów i OBWE. Oprócz zawieszenia broni, które obowiązuje od piątku od 18.00 czasu kijowskiego, przewiduje on nadanie wyjątkowych pełnomocnictw części obwodów donieckiego i ługańskiego.
Share
Co zawiera dokument podpisany wczoraj w Mińsku?
Źródło: AFP
d26j7zr

Dokument ma charakter ramowy i właściwie wyznacza kierunki dalszych kroków niż je konkretnie opisuje. Pierwsze dwa punkty dotyczą zawieszenia broni, które ma być monitorowane przez OBWE. Dalsze mówią o decentralizacji i przyjęciu przez ukraińskie władze odpowiedniego prawa o "tymczasowych zasadach lokalnej autonomii w poszczególnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego". Ustawa ma też przewidywać przedterminowe wybory lokalne na tych terytoriach.

W zawartym wczoraj w Mińsku porozumieniu napisane jest też, że z terytorium Ukrainy mają być wycofane wszystkie nielegalnie działające bojówki wraz z uzbrojeniem. Nie ma mowy o wojskach rosyjskich, zapewne dlatego że - według Moskwy - ich na Ukrainie nie ma. Władze w Kijowie mają także przyjąć inną ustawę, która przewidywałaby amnestię za udział w wydarzeniach na terytorium części obwodów donieckiego i ługańskiego.

W dokumencie nie ma żadnych ram czasowych. Nie wiadomo, do kiedy strony mają wypełnić wzięte na siebie zobowiązania.

d26j7zr

Podziel się opinią

Share
d26j7zr
d26j7zr
Więcej tematów