PolskaCo się dzieje z rzeczami, które ludzie gubią podczas podróży?

Co się dzieje z rzeczami, które ludzie gubią podczas podróży?

Szalik, klucze, portfel, telefon, a nawet laptop. To tylko niektóre z przedmiotów, które gubią użytkownicy kolei. Jaka jest ich dalsza droga i co się z nimi dzieje w kolejowej biurze rzeczy znalezionych?

Jadąc pociągiem turystom czasem zdarza się zapomnieć o zabraniu wszystkich rzeczy z przedziału. Wędrują one wówczas do kolejowego biura rzeczy znalezionych, które mieści się w Gdyni przy ul. Osada Kolejowa. Trafiają tam rzeczy z pociągów kończących bieg w Gdyni. Część z nich przynoszona jest bezpośrednio przez pasażerów, ale w większości przypadków "znaleziska" trafiają do biura za pośrednictwem pracowników drużyn konduktorskich. Równocześnie jest to miejsce, gdzie pasażerowi mogą zgłaszać się po poradę, czy otrzymać numer telefonu do jednostki, w której zguba mogłaby się znaleźć.

Po zarejestrowaniu przyniesionych rzeczy trafiają one do magazynu, gdzie czeka na właściciela nie dłużej niż rok. Przez okres przechowywania naliczana jest opłata - 1,85 zł za każdy dzień. Jednak ostateczna kwota, ku uldze zapominalskich podróżnych, może wynieść maksymalnie równowartość trzydziestodniowego "pobytu". Wyjątkiem jest sytuacja, gdy bagaż pochodzi z dworcowej przechowalni. Po dziesięciu dniach, gdy nie jest odebrany, także zostaje uznany za rzecz znalezioną. A właściciel, kiedy wreszcie powróci, będzie zobligowany do uregulowania zsumowanych kosztów.

Procedura poszukiwań oraz przyjmowania zgłoszeń nie jest skomplikowana. Informacja o znalezisku jest zapisywana wraz z danymi kontaktowymi osoby, która rzecz przyniosła. Jeśli właściciel zguby się zgłosi, organizujemy dostarczenie bagażu czy też przedmiotu we właściwe ręce. Wielokrotnie pierwszą wiadomość otrzymujemy od podróżnego, który prosi nas o pomoc w znalezieniu zguby. Wtedy zaczynamy poszukiwania. Ustalamy relację i numer pociągu. Następnie dzwonimy wszędzie tam, gdzie tylko jest szansa na "złapanie" zguby - do kierowników pociągów, dyspozytorów, rewidentów, ekip sprzątających. Im wcześniej trafi do nas informacja tym większe szanse na odnalezienie zguby.

W rankingu przedmiotów, które najczęściej gubią podróżni, najwyższą pozycję zajmują okulary i telefony komórkowe. Tuż za nimi plasują się laptopy, tablety, a nawet kluczyki, zarówno do samochodu, jak i domu. Czasami trudno zrozumieć, jak można zapomnieć o przedmiotach tak wartościowych. Miesięcznie do Punktu Rzeczy Znalezionych na Centralnym wpływa do stu zgłoszeń. Ponad połowę zgub udaje się zlokalizować i zwrócić prawowitym właścicielom.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)