PolskaCo roku dzieci przepadają bez śladu

Co roku dzieci przepadają bez śladu

• Co roku ginie w Polsce prawie 9 tys. dzieci
• Niektóre są poszukiwane wiele lat
• 25 maj to Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
• Obecnie ITAKA poszukuje ponad osiemdziesięciu młodych osób, nieodnalezionych dużej niż rok

Co roku dzieci przepadają bez śladu
Źródło zdjęć: © Fotolia | Knipserin

Co roku w Polsce rodzice i opiekunowie zgłaszają zaginięcie prawie dziewięciu tysięcy dzieci. Około dziewięćdziesięciu procent z nich się odnajduje, ale niektóre dzieci i nastolatki są poszukiwane przez wiele lat.

25 maja przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Przy tej okazji Fundacja ITAKA, wspierająca poszukiwania osób zaginionych, zwraca szczególną uwagę na nastolatki. Jak mówi Izabela Jezierska Świergiel z zarządu ITAKI, część młodych zaginionych decyduje się na ucieczkę z domu, nieraz w bardzo dramatycznych okolicznościach.

Prawie sześć tysięcy zaginięć, to osoby w wieku od 14 do 17 lat. W okresie wiosenno-letnim nieco wzrasta liczba ucieczek, bo jest sprzyjająca pogoda i łatwiej o pracę sezonową, a z drugiej strony - jak wyjaśnia - przed wakacjami narastają problemy związane z końcem roku szkolnego i ocenami na świadectwie.

Izabela Jezierska Świergiel podkreśla, że problemy dzieci nie pojawiają się tylko przed wakacjami i w wakacje. Niektórzy młodzi ludzie mają je przez cały rok i bywa, że opuszczają dom bez względu na porę roku. Jak dodaje, przyczyny zaginięć mogą być także inne niż ucieczki, czasem są to zdarzenia kryminalne lub wypadki.

Obecnie ITAKA poszukuje ponad osiemdziesięciu młodych osób, nieodnalezionych dużej niż rok. O pomoc Fundacja zwraca się do rówieśników posługujących się SNAPCHAT- em. Na stronie internetowej Snap.zaginieni.pl zamieszczono zdjęcia i opisy poszukiwanych młodych ludzi. Można z niej pobrać zdjęcia i umieścić je na miejscu swojego wizerunku oraz nagrać informację na temat zaginionej osoby. Tym samym Informacje o niej zostaną rozpowszechnione wśród użytkowników SNAPCHATa, a dostęp do nich będzie miało około dziewięciuset tysięcy osób.

Fundacja ITAKA zachęca do rozpowszechniania wizerunków osób zaginionych i informacji o nich poprzez media społecznościowe. - W wielu przypadkach istnieje możliwość odnalezienia osoby nawet po latach - podkreśla Izabela Jezierska Świergiel .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)