Zaskakujące odkrycie w Pompejach. "Nie udało mu się znaleźć schronienia"

Na terenie starożytnych Pompejów odnaleziono żółwia, który zginął przed wielką erupcją Wezuwiusza w 79 r. n.e. Według naukowców zwierzę szukało schronienia w ruinach budynków powstałych na skutek wielkiego trzęsienia ziemi w 62 r. n.e. Niestety kryjówka okazała się dla niego zdradziecka - żółw został przygnieciony podczas próby rekonstrukcji zniszczonego trzęsieniem miasta.

Ciężarny żółw znaleziony w Pompejach
Ciężarny żółw znaleziony w Pompejach
Źródło zdjęć: © Archaeological Park of Pompeii | Archaeological Park of Pompeii
Monika Mikołajewicz

Podczas prac wykopaliskowych w łaźniach Stabian w Pompejach archeolodzy odkryli szczątki żółwia. Po bliższej analizie okazało się, że zwierzę było w ciąży. Znalezisko zostało wydobyte dzięki pracy zespołu składającego się z reprezentantów Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, Uniwersytetu Neapolitańskiego L'Orientale, Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Archaeological Park of Pompeii.

Żółw szukał schronienia

Datowanie warstw archeologicznych pozwoliło przybliżyć czas, w którym odnaleziony żółw umarł. Wiadomo, że miało to miejsce między wielkim trzęsieniem ziemi a historycznym wybuchem wulkanu. To był czas, w którym zwierzę szukało schronienia. Odnalezione szczątki były popękane, co wskazuje na przygniecenie gada, prawdopodobnie podczas prac związanych z rozbudową łaźni. Naukowcy ze smutkiem dodają, że nawet gdyby żółw przeżył w swojej kryjówce, to i tak niedługo potem zginąłby podczas niszczycielskiej erupcji.

- Widocznie nie wszystkie domy zostały przebudowane, a tereny, nawet te centralne, były mało uczęszczane, do tego stopnia, że stały się siedliskiem dzikich zwierząt. Jednocześnie rozbudowa łaźni jest świadectwem wielkiego zaufania, z jakim rozpoczęła się rekonstrukcja Pompei po trzęsieniu ziemi. Historia pokazała, że była to błędna decyzja, a miasto zostało zniszczone w ciągu jednego dnia w 79 roku n.e. – oświadczył Gabriel Zuchtriegel, dyrektor generalny Archaeological Park of Pompeii.

Niezwykła żółwica

Odnalezione szczątki należały do samicy żółwia. Naukowcy podkreślają, że była ona wyjątkowo mała jak na swój gatunek. Muszla dojrzałych samic mierzy zwykle ponad 20 cm średnicy. Ta miała tylko 14 cm. To jednak nie przeszkodziło samicy zajść w ciążę. Znaleziono przy niej jedno jajo, które jeszcze nie zostało złożone. Jednorazowo zwierzęta te składają od 1 do 6 jaj, a w przypadku trudnych warunków gniazdowania są w stanie zachować jaja na przyszłe lata. I choć nie jest to jedyna żółwica odnaleziona na terenie historycznego miasta, to naukowcy zaznaczyli jej istotny wkład do wielkiej historii Pompejów.

- Żółw dodaje kawałek do tej mozaiki związków między kulturą a naturą, społecznością i środowiskiem, które reprezentują historię starożytnych Pompejów – powiedział Zuchtriegel.

Lew próbuje zjesć żółwia. To nie takie proste

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)