Ciąg dalszy nastąpił. Mamy kolejne środki unijne dla szpitali.

69 mln zł trafi wkrótce do małopolskich szpitali w postaci kolejnych zakupów specjalistycznego sprzętu, środków ochrony osobistej oraz inwestycji w modernizację przyszpitalnych tlenowni. To kolejne dotacje unijne przeznaczone na walkę z koronawirusem, jaką podejmuje Małopolska i kontynuacja projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny w ramach, którego za 114 mln zł doposażono szpitale w aparaturę ratująca życie, karetki pogotowia oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Ciąg dalszy nastąpił. Mamy kolejne środki unijne dla szpitali.
Źródło zdjęć: © materiały partnera

24.11.2020 11:18

- Od kilku miesięcy najważniejsze działania zarządu województwa małopolskiego skupiają się przede wszystkim na zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców. Przeznaczyliśmy na to około 1,5 mld złotych z funduszy unijnych w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W pierwszej kolejności to wsparcie kierujemy do naszych placówek medycznych. Walka z COVID-19 wciąż trwa, jednak dzięki funduszom unijnym szpitale są do niej lepiej przygotowane, niż na początku pandemii. – mówi Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego

Kolejne dostawy

Fundusze Europejskie ułatwiają skuteczną walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej do szpitali i zespołów ratownictwa medycznego trafi kolejny specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców, a także środki ochrony osobistej.

Obraz
© materiały partnera

- Walka z epidemią to codzienna ciężka praca tysięcy osób zatrudnionych w szpitalach. Doceniamy ich wysiłek i chcemy, by czuli nasze wsparcie w tej nadzwyczajnej sytuacji. Dostarczony sprzęt i środki ochrony osobistej zwiększą ich bezpieczeństwo i ułatwią im wypełnianie obowiązków - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Oprócz środków ochrony osobistej kupione zostaną także dodatkowe rezonanse magnetyczne, 11 tomografów, 3 aparaty RTG oraz Mobilny Punkt Poboru Krwi, czyli specjalistyczny środek transportu sanitarnego, tzw. krwiobus. Wszystkie szpitale będące Partnerami Projektu zostaną zaopatrzone również w tzw. bramki dezynfekcyjne, tj. bramki służące do dezynfekcji ludzi podczas wejścia i wyjścia ze szpitala.

Obraz
© materiały partnera

Modernizacja tlenowni

W siedmiu placówkach zostaną przeprowadzone niezbędne prace adaptacyjno - remontowe w celu zwiększenia możliwości diagnostycznych, ratowniczych i medycznych regionu, inwestycje w infrastrukturę tlenowni w szpitalach, a także inwestycje w infrastrukturę zasilania awaryjnego szpitali w energię elektryczną.

Walka z niewidzialnym wrogiem

Ryzyko zachorowania wciąż istnieje, a najbardziej narażony jest personel medyczny, który codziennie stawia czoła zagrożeniu.

Bardzo szybko sięgnęliśmy po unijną pomoc na walkę z epidemią. Dzięki temu w najtrudniejszym momencie zabezpieczyliśmy personel medyczny w środki ochronne, a szpitale w sprzęt ratujący życie – dodaje wicemarszałek Smółka

Obraz
© materiały partnera

Od kwietnia, w ramach projektu MTA Pakiet Medyczny każdego tygodnia do szpitali docierały kolejne dostawy środków i sprzętu, który jest niezbędny do skutecznego leczenia osób zarażonych koronawirusem. Drugi etap Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakietu Medycznego realizowany jest po to, aby w tym trudnym dla wszystkich czasie epidemii, kontynuować pomoc dla służby zdrowia, bez której nie dalibyśmy rady w nierównej walce z chorobą.

Przypomnijmy, dotychczas w ramach MTA Pakiet medyczny placówkom medycznym przekazano blisko 5,5 mln sztuk sprzętu, między innymi: aparatów RTG, respiratorów, defibrylatorów, kardiomonitorów, tomografów, pulsoksymetrów, bezdotykowych termometrów, ciśnieniomierzy, w tym także 3,5 mln środków ochrony osobistej, zakupiono 50 ambulansów dla małopolskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego i tyle samo specjalistycznych namiotów dla Państwowej Straży Pożarnej oraz zakupiono usługę specjalistycznego transportu do przewozu próbek dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej – 3 zespoły wyjazdowe

Partnerzy Projektu, czyli gdzie trafi zakupiony sprzęt, wyposażenie oraz środki ochrony indywidualnej?
1) Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie
2) Szpital Uniwersytecki w Krakowie
3) Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
4) Szpital im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu
5) Szpital im. L. Rydygiera w Krakowie
6) Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu
7) Szpital Powiatowy w Chrzanowie
8) Szpital im. J. Dietla w Krakowie
9) ZOZ w Oświęcimiu
10) Szpital im. H. Klimontowicza w Gorlicach
11) Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza Samodzielny Publiczny ZOZ w Tarnowie
12) Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie
13) Szpital Powiatowy w Limanowej
14) Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem
15) Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach
16) Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza w Krakowie
17) SPZOZ w Myślenicach
18) SP ZOZ Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni
19) Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie
20) ZOZ w Suchej Beskidzkiej
21) Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
22) SP ZOZ w Brzesku
23) Szpital św. Anny w Miechowie
24) ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej
25) Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Proszowicach
26) Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie
27) 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - SPZOZ w Krakowie
28) Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika
29) Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem
30) Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. E. Wojtyły w Jaroszowcu
31) Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie
32) Samodzielny Publiczny ZOZ MSWiA w Krakowie
33) Małopolski Szpital Ortop.-Rehab. im. prof. B. Frańczuka w Krakowie
34) Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice”
35) SP ZOZ - Szpital im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju
36) Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna im. dr. n. med. Z. Żaka w Krakowie
37) Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc „Odrodzenie” im. K. Jelskiej w Zakopanem
38) Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie
39) KOL-MED. Centrum Medyczne w Tarnowie

Obraz

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Zobacz także
Komentarze (23)