Chrześcijanie wschodni obchodzą Boże Narodzenie
Chrześcijanie wschodni świętują Boże Narodzenie. Jest ono poprzedzone Wigilią, która rozpoczyna się od modlitwy i łamania się prosforą.
Prawosławni świętują przez trzy dni, kiedy to w cerkwiach odprawiane są uroczyste nabożeństwa. Pierwszego dnia świąt po południu odprawiana jest uroczysta wieczernia Bożego Narodzenia. Drugi dzień jest w całości poświęcony Matce Bożej - jest to najstarsze święto maryjne obchodzone w kościołach wschodnich, jego ślady można znaleźć już w V wieku. Trzeci dzień świąt jest poświęcony świętemu Szczepanowi. Trzydniowe święta symbolizują udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. Cały okres świąteczny trwa 11 dni - w tym czasie nie obowiązuje przestrzeganie dni postnych. W okresie tym wierni prawosławni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).
W świątyniach wystawiana jest wyjątkowa ikona przedstawiająca narodzenie Chrystusa. W tradycji wschodniej kultywowane jest również wspólne kolędowanie oraz obdarowywanie się prezentami, które przynosi święty Mikołaj.
Hierarchowie Cerkwi w Polsce oceniają, że w kraju zamieszkuje ok. 550-600 tys. wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z czego połowa przypada na Białostocczyznę.
Tam głównie mieszkają w Białymstoku oraz miastach południowo- wschodniej części województwa podlaskiego: Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach. W Białymstoku głównym uroczystościom cerkiewnym przewodniczy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub.