ŚwiatChmura alkoholu o średnicy 463 mld kilometrów

Chmura alkoholu o średnicy 463 mld kilometrów

Astronomowie odkryli chmurę alkoholu o średnicy 463 mld km. Odkrycie może pomóc w badaniach dotyczących powstawania gwiazd - informuje serwis Yahoo.

Rozległa chmura alkoholu metylowego w kształcie mostu została odkryta w części naszej galaktyki, na Mlecznej Drodze, nazwanej W3(OH), gdzie gwiazdy powstają z grawitacyjnego zderzenia dużych ilości gazu i pyłu – napisali odkrywcy w oświadczeniu prasowym. Metanol, organiczna molekuła zbudowana na bazie węgla, jest pochodnym etanolu, który jest obecny w napojach alkoholowych. Metanol nie nadaje się do spożycia.

Chmura została odkryta przez astronomów z brytyjskiego obserwatorium Jodrell Bank prowadzonego przez Lisę Harvey-Smith. Wyniki badań zostały przedstawione we wtorek na konferencji w Leicester w środkowej Anglii, w siedzibie Królewskiego Stowarzyszenia Astronomicznego.

W 2004 r. metanol, nazywany też alkoholem metylowym, został wykryty po raz pierwszy w gromadzie gwiazd o kształcie dysku. Odkrycie otwiera nową debatę w astrofizyce. Jest wyzwaniem dla tradycyjnej teorii głoszącej, że w kosmosie nie ma warunków do stworzenia złożonych molekuł, ponieważ są one rozrywane przez ultrafioletowe promieniowanie gwiazd, a także z innych powodów. Około 130 organicznych molekuł zostało odkrytych w przestrzeni kosmicznej, podgrzewając atmosferę spekulacji na temat roli złożonych cząsteczek w powstawaniu życia na Ziemi.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)