Trwa ładowanie...

Chiny zablokowały stronę internetową BBC. Zamierzona cenzura?

Chiny zablokowały dostęp do anglojęzycznej strony internetowej BBC - poinformował ten brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. BBC uznało to za "zamierzoną cenzurę", gdy w Hongkongu narasta napięcie w związku z prodemokratycznymi protestami.

Share
Chiny zablokowały stronę internetową BBC. Zamierzona cenzura?
Źródło: PAP/EPA, Fot: ROLEX DELA PENA
d14scz8

Nie podano, co mogło spowodować działanie władz chińskich, które blokują także strony internetowe dziennika "New York Times", agencji Bloomberga i chińskojęzyczną stronę BBC.

- BBC ostro potępia wszelkie próby ograniczenia swobodnego dostępu do informacji i wyraża protest wobec władz chińskich. Wygląda to na zamierzoną cenzurę - powiedział jeden z dyrektorów BBC Peter Horrocks.

d14scz8

W czwartek, jak pisze Reuters, anglojęzyczna strona BBC była w Chinach niedostępna. Zapytany, czy strona została zablokowana, rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei powiedział, że "Chiny cieszą się pełną wolnością internetową".

Prodemokratyczne demonstracje

W Hongkongu w czwartek rano policja użyła gazu pieprzowego do powstrzymania prodemokratycznych demonstrantów przed zablokowaniem głównej drogi w pobliżu siedziby szefa miejscowych władz.

Wielka Brytania przekazała Hongkong Chinom w 1997 roku na mocy porozumienia, które zastrzegało, że zachowa on swoje wolności i autonomię w ramach modelu "jeden kraj, dwa systemy". Hongkońscy zwolennicy demokracji ostrzegają, że Pekin stara się stopniowo zacieśniać kontrolę polityczną nad regionem; pod koniec września rozpoczęli prodemokratyczne protesty.

Przedstawiciel chińskich władz powiedział w środę zagranicznym mediom w Hongkongu, że Chiny zauważają ingerencję z zewnątrz w protesty i zaapelował do zagranicznych dziennikarzy, by "obiektywnie" relacjonowali wydarzenia.

To nie pierwszy przypadek zablokowania BBC w Chinach - pisze Reuters i przypomina, że w roku 2010 strona tego nadawcy była zablokowana przez wiele dni, co zbiegło się z nagrodzeniem Pokojową Nagrodą Nobla chińskiego dysydenta Liu Xiaobo.

Według antycenzorskiej grupy Greatfire.org anglojęzyczną stronę BBC częściowo blokowano w Chinach już co najmniej od 90 dni. Całkowita blokada nastąpiła w środę.

d14scz8

Podziel się opinią

Share
d14scz8
d14scz8
Więcej tematów