ŚwiatChcieli zburzyć papieską kaplicę, bo to prowizorka

Chcieli zburzyć papieską kaplicę, bo to prowizorka

Na Litwie odroczono plany wyburzenia kaplicy papieskiej na Górze Krzyży pod Szawlami, na północy Litwy. Lokalny dziennik "Siauliu krastas" informuje, że plany demontażu kaplicy, które zostały już uzgodniony z kurią biskupią w Szawlach, zostaną wstrzymane do połowy listopada. Wtedy to kaplicę obejrzy państwowa rada ds. oceny dziedzictwa kulturowego, która ustali, czy kaplica stanowi wartość kulturową i musi być zachowana.

Chcieli zburzyć papieską kaplicę, bo to prowizorka
Źródło zdjęć: © WP.PL | U.Lesman

04.11.2011 09:18

Architekt kaplicy Algimantas Jukna ma nadzieję, że rada podejmie słuszną decyzję, bo jak zaznacza w rozmowie z dziennikiem, kaplica papieska jest miejscem kultu religijnego i celem pielgrzymek wiernych, którzy przyjeżdżają na Górę Krzyży.

Jak już informowaliśmy, decyzję o wyburzeniu kaplicy na Górze Krzyży podjął lokalny samorząd rejonu szawelskiego, zaś rząd Litwy, mimo kryzysu, znalazł w budżecie potrzebne środki na przeprowadzenie prac. Zniszczeniu kaplicy, w której papież Jan Paweł II celebrował mszę świętą podczas swojej pielgrzymki na Litwę w 1993 roku sprzeciwili się wierni oraz architekt kaplicy.

W kraju i na świecie zbierają oni podpisy pod petycją do władz Litwy, żeby kaplica papieska pozostała na miejscu i jako miejsce kultu była otoczona specjalną troską państwa litewskiego. Proponują też, żeby wyasygnowaną kwotę 15 tys. na wyburzenie kaplicy przeznaczyć na jej odnowienie.

Architekt Jukna przekonuje, że tej kwoty powinno wystarczyć na remont, bo budowa kaplicy była solidną i dziś nie potrzebuje szczególnych prac konserwatorskich, mimo że w ciągu 18 lat kaplica nie była remontowana.

Góra Krzyży w okolicach Szawli, jest miejscem kultu religijnego i jedną z najbardziej rozpoznawalnych wizytówek Litwy. W 1430 r. postawiono w tym miejscu pierwszą kapliczkę z krzyżem upamiętniającym przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Po upadku powstania listopadowego w 1831 i później, po klęsce powstania styczniowego 1863 roku r., zaczęto tam masowo przynosić i stawiać krzyże. Różnej wielkości krzyże są stawiane, bądź podwieszane na już stojących, jako symbole wiary bądź, jako wota dziękczynne.

W okresie sowieckim (1941-1990) władze komunistyczne wielokrotnie chciały zmusić wiernych do zaprzestania pielgrzymowania w święte miejsce. W 1961 roku podjęto próbę wyburzenia krzyży, jednak wierni wciąż przynosili nowe symbole. Później próbowano otoczyć Górę Krzyży wysokim murem i zamknąć go na kłódkę. Jednak plany te pokrzyżowała pierestrojka i odrodzenie niezawisłości państwa litewskiego.

Ocenia się, że na Górze Krzyży może być około 150 tys. symboli, w tym też krzyż papieski. Podczas swojej pielgrzymki na Litwę papież Jan Paweł II celebrował tu mszę świętą.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)