Chcesz wirusa? Zajrzyj do Wikipedii
Zgodnie z raportem przedstawionym przez firmę Sophos, cyberprzestępcy wykorzystali niemiecką Wikipedię do rozpowszechniania fałszywej informacji o kolejnej odmianie Blastera. Kliknięcie w odsyłacz prowadzący do rzekomej łatki na dziurę w rzeczywistości prowadził do nowego wirusa.
"Hakerzy" rozprowadzali spam wśród niemieckich internautów. Z pozoru pochodził on od twórców Wikipedii; jego treść odsyłała do artykułu o odmianie Blastera. ( Wirusa, który zdziwił niejednego badacza złośliwego oprogramowania - patrz wywiad z Dave McGinnisem w artykule "X-Force - grupa do zadań specjalnych - http://www.idg.pl/news/86015_3.html" ).
03.11.2006 22:00
E-mail był tak przemyślnie skonstruowany - linkował do popularnych, znanych witryn jak http://de.wikipedia.org - że przechodził przez przynajmniej niektóre filtry antyspamowe.
Uważaj, atakują nie tylko Amerykanów
Nie wiadomo, ile osób kliknęło w odsyłacz. Strona dość szybko została wykryta i zdezaktywowana, jednak pozostała w archiwum, co umożliwiało dalsze rozsyłanie spamu. Dopiero jej całkowite usunięcie pozwoliło na ochronienie niemieckojęzycznych internautów.
Sophos zaleca, by użytkownicy zapamiętali, iż informacje o nowych zagrożeniach pojawiają się najpierw na portalach firm zajmujących się bezpieczeństwem danych [ew. portalach rozpowszechniających informacje z branży IT, np. PCWorld.pl czy IDG.pl -ŁB], a nie - w Wikipedii.