Centrum Praw Człowieka w Oświęcimiu?
O wsparcie inicjatywy utworzenia w Oświęcimiu Centrum Praw Człowieka zaapeluje w czwartek 27 stycznia, podczas uroczystości obchodów 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll - poinformowało biuro rzecznika.
W ramach Centrum planowanych jest kilka projektów, m.in. utworzenie w Oświęcimiu uczelni humanistycznej, przyznawanie Międzynarodowej Nagrody Praw Człowieka imienia Jana Pawła II oraz utworzenie "Parku Pojednania Narodów - Ogrodów Europy w Oświęcimiu".
Zdaniem rzecznika, przedsięwzięcia te pozwolą postrzegać Oświęcim nie tylko "jako miejsce zagłady, lecz także jako miasto, w którym dzieją się rzeczy pozytywne o istotnym znaczeniu ogólnoludzkim".
"Nie można bowiem zapominać, że Oświęcim jest dzisiaj żywym miastem, z typowymi problemami dla naszej społeczności, z radościami mieszkańców i nurtującymi ich smutkami, planami i marzeniami" - napisano w tekście posłania, które RPO wygłosi w czwartek.
Prof. Zoll wyraża w nim nadzieję, że uczestnicy uroczystości rocznicowych podejmą działania, które "przyczynią się do przezwyciężenia tego, co było zawsze przekleństwem świata: nacjonalizmów, ksenofobii, nietolerancji, fanatyzmu etnicznego i religijnego".
Porozumienie o współpracy w tworzeniu międzynarodowego Centrum Praw Człowieka w Oświęcimiu podpisali w Warszawie, w 59. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll i marszałek woj. małopolskiego Janusz Sepioł.