Centrum Poznania bez ZNTK
Władze Zakładów Naprawczych Taboru
Kolejowego w Poznaniu chcą wyprowadzić firmę z centrum miasta. W
ciągu pięciu lat fabryka planuje przenieść się na Franowo.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży gruntów przy ulicy Roboczej
zostaną przeznaczone na spłatę wierzycieli oraz na budowę nowych
hal, które będą przystosowane do produkcji nowoczesnych pojazdów
szynowych - zapowiada "Głos Wielkopolski".
15.11.2006 | aktual.: 15.11.2006 01:27
Rzeczywiście, rozważamy taki wariant- potwierdził w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" Zbigniew Majcherek, przewodniczący Rady Nadzorczej ZNTK. Całą sprawą zajmuje się były szef wielkopolskiej "Solidarności", Bogdan Klepas. Niedawno został on doradcą spółki Sigma, która posiada większościowy pakiet akcji poznańskich zakładów. Jego zdaniem, obecnie fabryka nie spełnia wymogów koniecznych do produkcji nowoczesnych pojazdów. Poza tym tereny przy Roboczej stanowią niewątpliwie cenny majątek firmy.
- ZNTK posiada w centrum około 22 hektary ziemi - twierdzi Bogdan Klepas. Zbycie tej nieruchomości to szansa na wyjście z długów. Tereny przy Roboczej są bowiem znacznie droższe niż poza miastem - zaznacza Klepas. Projekt przedstawiono związkowcom, którzy przychylili się do tej propozycji. Trafił on też do kolejarzy. To oni dysponują działkami na Franowie, na których ma powstać nowa fabryka ZNTK.
Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje- zapewnił Roman Biniszkiewicz, dyrektor poznańskiego oddziału Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP. Na razie jednak nie zapadły żadne konkretne ustalenia- dodał dyrektor Biniszkiewicz.
Obecnie pośrednicy nie są w stanie wycenić majątku terenów ZNTK przy ulicy Roboczej. Brakuje między innymi planów zagospodarowania przestrzennego. Nieoficjalnie przyznają jednak, że wartość terenów należących do spółki to nawet 200 milionów złotych. Pewną przeszkodą w realizacji projektu może być nieuregulowana kwestia własności tak zwanych "wolnych torów", które bezpośrednio sąsiadują z ZNTK.
O te grunty od wielu lat spiera się poznański samorząd i PKP. Dopiero po zawarciu porozumienia możliwe będzie przygotowanie planów zagospodarowania dla tego obszaru i rzetelna wycena sąsiadujących nieruchomości. Jedną z koncepcji architektonicznej dla tych terenów jest budowa centrum biznesowo-hotelowego, sklepów oraz domów mieszkalnych. (PAP)