Trwa ładowanie...
d1i6bn6
bielsko biała
18-06-2002 16:14

Cenne polichromie odkryto w bielskim zamku

Polichromie, prawdopodobnie z XVII wieku, odkryto na ścianie zamku w Bielsku-Białej. Według rzeczoznawcy z resortu kultury prof. Ireneusza Płuski, jest to sensacja na skalę całego kraju.

Share
d1i6bn6

Dyrektorka bielskiego muzeum Iwona Purzycka poinformowała, że na polichromie natknęli się podczas remontu hallu konserwatorzy Bożena Boba-Dyga i Grzegorz Janik. Znajdowały się na ścianie, która przed wiekami była ścianą zewnętrzną.

Odkryty fragment polichromii przedstawia tak zwaną dekorację iluzyjną; prawdopodobnie swoisty nibybalkon. Waldemar Komorowski, znawca historii bielskiego zamku, powiedział, że wielkość i wysoka jakość artystyczna polichromii świadczy o dużych zdolnościach autorów. Ona ma zdecydowanie ponadlokalny charakter - uważa.

Komorowski dodał, że dotychczas konserwatorzy odkryli 2-3 procent całości polichromii, która najprawdopodobniej otaczała cały dziedziniec, zanim dobudowano w XVIII wieku nowe korytarze na zamku.

Dyrektor Iwona Purzycka poinformowała, że obecnie polichromie poddane zostaną konserwacji estetycznej i technicznej. Oba zabiegi kosztować będą w sumie około 40 tysięcy złotych. Muzeum nie dysponuje taką kwotą. Placówka będzie ich jednak poszukiwała. Pomoc zadeklarowały już władze miejskie Bielska-Białej.

Zamek w Bielsku-Białej pochodzi z XIV wieku. Na kształcie budowli swoje piętno odcisnęły wpływy kultury północnych Węgier. Od XVI wieku w zamku rezydowały rody węgierskie. Zamek był 11 razy przebudowywany. Ostatnimi właścicielami przed II wojną światową byli książęta Sułkowscy. Obecnie w zamku mieści się muzeum. (aka)

d1i6bn6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i6bn6
d1i6bn6
Więcej tematów