Cena ropy spadła poniżej 64 dolarów
Ceny ropy na największym na
świecie rynku amerykańskim spadły poniżej 64 dolarów za
baryłkę, do poziomu najniższego od końca marca. Główna przyczyna
bessy to złagodzenie napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie i
wokół Iranu oraz słabszy niż sądzono wzrost popytu.
W trakcie sesji na giełdzie NYMEX cena zeszła do poziomu 63,66 dolara, niższego o prawie 15 dolarów, czyli 19% od nowojorskiego rekordu wszech czasów, pobitego w połowie lipca, po wybuchu wojny w Libanie.
W Londynie wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego obniżyła się we wtorek w kontraktach na październik o 1,56 dolara, do poziomu 62,99 dolara. W trakcie wtorkowej sesji na londyńskiej giełdzie ICE baryłka Brent kosztowała nawet 62,79 dolara, najtaniej od 24 marca. W porównaniu z londyńskim rekordem wszech czasów 78,64 dol. za baryłkę, pobitym 7 sierpnia, jest ona niższa już o 20%.
Wtorek był na giełdach ropy siódmym kolejnym dniem spadku cen. Na bessę wpłynęło m.in. bardziej ugodowe niż dotąd stanowisko Iranu, który zgodził się na tymczasowe zawieszenie (na dwa miesiące) programu wzbogacania uranu i wyraził gotowość do dalszych rozmów.
Światowy rynek ropy, który obawiał się od miesięcy wprowadzenia sankcji wobec Iranu, obecnie uspokoił się, uznając, że embargo na ropę pochodzącą od tego czwartego producenta światowego jest mniej niż dotąd prawdopodobne.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na bessę cenową jest lekkie osłabienie tempa wzrostu światowego popytu na ropę, zasygnalizowane przez Międzynarodową Agencję Energetyki (MAE), reprezentującą interesy głównych odbiorców ropy, przede wszystkim państw uprzemysłowionych.
W najnowszym raporcie MAE prognozuje, że światowy popyt na ropę wzrośnie w tym roku o 1,3%, a w przyszłym o 1,8%, a nie jak prognozowano poprzednio o 1,4 i 1,9%. Agencja wskazuje na rysuje się zwolnienie tempa wzrostu gospodarczego w USA i Meksyku, a także na słabości koniunktury w Europie i w niektórych regionach Azji.
Cytowani przez AFP eksperci spodziewają się, że suma czynników oddziaływujących obecnie na rynek ropy może już wkrótce zepchnąć jej cenę poniżej 60 dol. za baryłkę.