Trwa ładowanie...
d1w7dmg

Cel spotkania Bauca z Balcerowiczem - koordynacja polityki makro

Minister finansów - Jarosław Bauc spotkał się w poniedziałek z prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem. Spotkanie miało na celu koordynację polityki makroekonomicznej przed ustaleniem przez Radę Polityki Pieniężnej celu inflacyjnego na przyszły rok.

d1w7dmg
d1w7dmg

Nie ma konkretnych wniosków, gdyż Ministerstwo Finansów weryfikuje jeszcze liczby zawarte w założeniach do budżetu na przyszły rok. Ministerstwo chce ograniczyć deficyt do poziomu możliwego do sfinansowania na rynku. Wysokość deficytu jest ograniczona chłonnością rynku na papiery wartościowe - powiedział dyrektor gabinetu politycznego Ministerstwa Finansów - Dariusz Matuszak po spotkaniu szefów MF i NBP.

Matuszak powiedział, że MF chciałoby zakończyć wyliczenia tak, aby możliwe było ich przedstawienie na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Prezes NBP uważa, deficyt ekonomiczny finansów publicznych w 2002 r. powinien być znacząco niższy niż prognozowany na ten rok na poziomie 3,4-3,5% PKB.

Zdaniem Balcerowicza, deficyt budżetu 2002 na poziomie 4,3% PKB jest niedobry dla trwałego rozwoju kraju. Tego rodzaju deficyt nie byłby dobry dla trwałego rozwoju, oddziaływałby w odwrotnym kierunku niż ten, który jest Polsce bardzo potrzebny. Chodzi o to, aby nie doszło do takiej sytuacji, w której nastąpiło opóźnienie niezbędnej terapii, jak na Węgrzech i w Czechach. U nas nie jest jeszcze za późno - powiedział.

Istotne jest przy koordynacji polityki pieniężnej z fiskalną to, że im szybciej spada deficyt, tym większe jest pole manewru polityki pieniężnej - dodał.

Zdaniem prezesa NBP, podstawową zasadą powinny być tylko takie działania, które zmierzają do trwałej racjonalizacji wydatków. (mk, mon)

d1w7dmg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w7dmg
Więcej tematów