CBOS o poparciu dla rządu Ewy Kopacz: najgorszy wynik w historii
Notowania rządu Ewy Kopacz są najgorsze w historii. Z badań CBOS wynika, że w lutym aż o 7 proc. zwiększył się odsetek jego przeciwników.
W lutym już 32 proc. ankietowanych Polaków zadeklarowało, że jest przeciwnikiem rządu Kopacz. To o 7 proc. więcej niż w styczniu. Jednocześnie o 7 proc. zmniejszyła się grupa osób, które deklarują obojętność wobec obecnego rządu. Takie stanowisko deklaruje obecnie 33 proc. ankietowanych.
Grupa zwolenników rządu w ciągu miesiąca nie zmieniła się i nadal wynosi 30 procent. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 5 procent pytanych o zdanie.
CBOS zauważa, że już trzeci z kolei miesiąc notowania rządu wyraźnie się pogarszają - lutowe są najniższe od czasu objęcia przez Ewę Kopacz teki premiera, przy czym nie towarzyszy temu zbliżony spadek poparcia dla partii tworzących koalicję rządową.
Ankietowanych zapytano również o to, jak oceniają wyniki działalności rządu Ewy Kopacz od czasu przejęcia przez nią władzy. 32 proc. odpowiedziało, że dobrze (spadek o 1 pkt proc. w stosunku do stycznia), 46 proc. - źle (wzrost o 10 punktów proc.). Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 22 proc. respondentów (spadek o 9 pkt. proc.).
Z tego, że na czele rządu stoi Ewa Kopacz zadowolonych było 33 proc. ankietowanych (mniej o 6 punktów proc.), niezadowoleni to 47 proc. badanych (9 punktów proc. więcej niż w styczniu), zdania nie wyraziło 20 proc. (mniej o 3 punkty proc.)
Według sondażu, 62 proc. badanych (wzrost o 7 punktów proc.) uważa, że polityka obecnego rządu nie stwarza szans poprawy sytuacji gospodarczej. Odmiennego zdania jest 23 proc. badanych (spadek o 6 punktów proc.). Zdania nie wyraziło 15 proc. badanych (spadek o 1 punkt proc.).
CBOS zauważa, że stosunek do rządu, jak i oceny rezultatów działalności Rady Ministrów od czasu objęcia przez Ewę Kopacz władzy oraz zdanie na temat jego polityki gospodarczej wiążą się przede wszystkim z preferencjami partyjnymi badanych. Zwolennicy rządu oraz ci, którzy dobrze oceniają efekty jego działań i politykę gospodarczą, są w większości jedynie wśród potencjalnego elektoratu PO.
Podobnie - zauważa CBOS - jest w przypadku akceptacji dla premiera. Satysfakcję z tego, że na czele rządu stoi Ewa Kopacz, deklaruje większość potencjalnych wyborców PO (64 proc.), z tym, że w porównaniu ze styczniem poparcie dla Ewy Kopacz wśród zwolenników tej partii spadło - podaje ośrodek.
W październiku ubiegłego roku, niespełna miesiąc po objęciu przez Ewę Kopacz teki premiera, jej rząd cieszył się poparciem 35 proc. badanych. Przeciwnicy jej ekipy stanowili o połowę mniejszą grupę - 18 proc. Aż 40 proc. ankietowanych deklarowało wówczas obojętnośc wobec nowego gabinetu.
Najnowsze badanie CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo, pomiędzy 5 a 11 lutego, na 1003 dorosłych mieszkańcach Polski.
Źródło: IAR, PAP