CBOS: nastąpiła poprawa nastrojów społecznych
Wprawdzie negatywne oceny sytuacji w Polsce nadal ponad dwukrotnie dominują nad pozytywnymi, jednak w ciągu ostatniego miesiąca aż o 8 punktów procentowych (do 26 proc.) wzrosła grupa osób zadowolonych z rozwoju sytuacji w kraju, jednocześnie w jeszcze większym stopniu ubyło niezadowolonych (spadek z 68 proc. do 57 proc.). Oceny ogólnej sytuacji w kraju świadczą o poprawie nastrojów społecznych w listopadzie. Są one nie tylko istotnie lepsze niż miesiąc temu, ale także jedne z lepszych w tym roku - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
23.11.2012 | aktual.: 23.11.2012 14:10
Zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje nad niezadowoleniem jedynie wśród zwolenników PO. Sympatycy pozostałych ugrupowań, podobnie jak osoby o niesprecyzowanych preferencjach wyborczych oraz niezamierzające brać udziału w ewentualnych wyborach parlamentarnych, w większości negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym najbardziej krytyczni w tym względzie są potencjalni wyborcy PiS (76 proc. opinii negatywnych).
Minimalnie poprawiły się również opinie o sytuacji politycznej w Polsce. Nadal jednak relatywnie niewielu badanych (9 proc., wzrost o 2 punkty) wypowiada się o niej pozytywnie. Połowa (50 proc., spadek o 3 punkty) pozostaje w tym względzie krytyczna, a ponad jedna trzecia (35 proc.) określa sytuację na scenie politycznej jako przeciętną.
Sytuację polityczną w Polsce, podobnie jak ogólną sytuację w kraju, najgorzej oceniają zdeklarowani wyborcy PiS (68 proc. opinii negatywnych). Krytycyzm dominuje także wśród osób niezamierzających głosować w ewentualnych wyborach (59 proc.), w elektoracie PSL (52 proc.) oraz wśród respondentów zmobilizowanych do udziału w głosowaniu aczkolwiek nieposiadających określonych preferencji partyjnych. Wśród sympatyków SLD opinie negatywne i ambiwalentne równoważą się, a w elektoracie PO dominuje przekonanie, że aktualna sytuacja polityczna w Polsce jest przeciętna.
W porównaniu z poprzednim miesiącem przybyło również osób dobrze oceniających sytuację gospodarczą w Polsce (z 13 proc. do 17 proc.), zarazem istotnie ubyło tych, którzy postrzegają ją jako złą (z 45 proc. do 38 proc.). Po kilku miesiącach dominacji krytycyzmu, znów przeważają oceny ambiwalentne, określające obecną sytuację gospodarczą w kraju jako ani dobrą, ani złą (40 proc., wzrost o 3 punkty).
Od października nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Najwięcej osób (45 proc.) ocenia, że żyje im się przeciętnie, nieznacznie mniej (41 proc.) – że dobrze, a co siódmy respondent (14 proc.) określa jakość życia swojej rodziny jako złą.
Zdecydowanie mniej pesymistyczne niż miesiąc temu są przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku. Wprawdzie nadal tylko nieliczni (10 proc., wzrost o 2 punkty) uważają, że się ona poprawi, jednak istotnie zmniejszył się (o 11 punktów, do 35 proc.) odsetek tych, którzy prognozują jej pogorszenie. Tym samym obecnie znów dominujące jest przekonanie, że w ciągu kolejnego roku sytuacja w Polsce się nie zmieni (47proc., wzrost o 7 punktów).
Nieco mniej pesymistyczne niż w ostatnich dwóch miesiącach są również prognozy rozwoju sytuacji politycznej w kraju. Od października zmniejszyła się liczba Polaków przewidujących pogorszenie jakości życia politycznego (z 29 proc. do 24 proc.), zarazem nieznacznie (o 3 punkty, do 56 proc.) zwiększył się odsetek tych, którzy nie spodziewają się zmian w tej dziedzinie oraz tych, którzy liczą na poprawę (o 2 punkty, do 10%).