CBOS: liczą się tylko rodzina i zdrowie
Rodzina, zdrowie, a także miłość i posiadanie
pracy to najważniejsze wartości nadające sens naszemu życiu -
wynika z sondażu CBOS.
08.06.2004 18:25
Dla 70% Polaków najwyższym dobrem jest udane życie rodzinne. Dla niewielu mniej, 67%, ważne jest zdrowie - nasze i rodziny. Uczucie miłości i przyjaźni to priorytet dla 54% badanych. Na czwartym miejscu (43%) znalazło się posiadanie stałego zatrudnienia. Wiarę w Boga i życie zgodne z wiarą wybrało 40% Polaków. W dalszej kolejności wymieniano spokojne życie, bezpieczeństwo. Co piąty respondent zajedną z najważniejszych wartości uznał wykształcenie.
Hierarchia wartości zmienia się wraz z wiekiem i wykształceniem. Jak wynika z badań, im jesteśmy starsi, tym mniejsze znaczenie ma dla nas satysfakcja z pracy i sukces z nią związany. Dla najstarszych najcenniejsze jest spokojne życie w dobrym zdrowiu.
Młodzi mniejszą wagę przywiązują do wartości związanych z małżeństwem, dziećmi, życiem rodzinnym. Cenią za to bardziej niż inni miłość i przyjaźń.
Im badani są lepiej wykształceni, tym większe znaczenie mają dla nich sprawy związane z pracą. Większą wagę przywiązują do zadowolenia z niej i osiągnięcia sukcesu zawodowego.
Osoby z wyższym wykształceniem doceniają też bardziej niż inni udane życie rodzinne. Najmniejszą wagę przykładają do tego badani z wykształceniem podstawowym. W tej grupie najwięcej jest za to tych, którzy za najwyższe wartości uznają życie zgodne z zasadami wiary.
W badaniu tym respondenci mogli wybrać nie więcej niż pięć odpowiedzi.
Natomiast równoległe badanie, w którym respondenci nie byli ograniczeni liczbą udzielonych odpowiedzi, wykazało, że dla 97% najważniejsze jest bezpieczeństwo osobiste i finansowe, dla 95% - udane życie rodzinne. Kwestie religijne okazały się istotne dla 90% dorosłych Polaków.
Majątek uznano za wartość wyższą niż sprawowanie władzy. 64% odpowiedziało, że woli zdobyć duże pieniądze niż mieć możliwość wywierania wpływu na życie ludzi, kraju.
Dane o wartościach życiowych uzyskano w badaniu pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzonego w dniach 2-5 kwietnia na liczącej 993 osoby reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków.