CBOS: dwie trzecie Polaków za lustracją w Kościele
Blisko dwie trzecie (65%) Polaków opowiada się za lustracją w Kościele, w tym 37% jest zdania, że proces "oczyszczenia" polskiego Kościoła jest konieczny - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
O tym, że nie ma potrzeby sprawdzania związków duchowieństwa ze Służbą Bezpieczeństwa PRL, przekonana jest niemal jedna czwarta respondentów (24%), w tym nieliczni (4%) zaliczają się do zdecydowanych przeciwników lustracji w Kościele. Co dziewiąty badany (11%) nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska w tej kwestii.
Ponad trzy czwarte (78%) Polaków uważa, że dobrze się stało, iż arcybiskup Stanisław Wielgus, po ujawnieniu dokumentów świadczących o jego współpracy ze służbami specjalnymi PRL, zrezygnował z pełnienia funkcji metropolity warszawskiego. Ponad połowa z nich (53%) nie ma żadnych wątpliwości co do słuszności tej decyzji.
Przeciwnego zdania jest co dziesiąty Polak, z tego jedynie nieliczni (3%) zdecydowanie krytycznie oceniają zaistniałą sytuację. Co ósmy ankietowany nie potrafi ustosunkować się do tej kwestii.
72% zwolenników lustracji w Kościele uważa, że rozliczeniu z przeszłością powinno podlegać całe duchowieństwo - bez względu na zajmowaną pozycję w kościelnej hierarchii.
69% respondentów jest zdania, że duchowni, którzy w przeszłości byli świadomymi agentami służb specjalnych PRL, a obecnie sprawują ważne urzędy w Kościele, powinni ustąpić z zajmowanych stanowisk.
58% ankietowanych za właściwe uznała zachowanie mediów w sprawie abpa Wielgusa. Prawie co czwarty respondent (23%) zachowanie mediów w tym względzie ocenił negatywnie. 19% nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.
71% ankietowanych uważa, że dziennikarze mają prawo, a nawet obowiązek, informować społeczeństwo o tego typu przypadkach. Przeciwnego zdania jest 21% ankietowanych, z czego 6% całkowicie sprzeciwia się zaangażowaniu dziennikarzy w ujawnianie tego typu informacji. Stosunkowo największy sprzeciw wyrażają osoby najstarsze oraz najczęściej uczestniczące w praktykach religijnych.
Badania CBOS wykazały też, że wydarzenia, jakie miały miejsce w polskim Kościele na początku stycznia, w związku ze sprawą abpa Wielgusa, znacznie osłabiły zaufanie wiernych do duchowieństwa.
Niemal co trzeci ankietowany Polak (30%) przyznał, że za sprawą tych wydarzeń jego stosunek do osób duchownych zmienił się na niekorzyść. Dotyczy to szczególnie respondentów bardzo rzadko biorących udział w praktykach religijnych lub w ogóle niepraktykujących, deklarujących lewicowe poglądy polityczne, uzyskujących najniższe dochody oraz mających wykształcenie zasadnicze zawodowe, zwłaszcza robotników.
61% badanych wyraziło przekonanie, że sprawa arcybiskupa Wielgusa nie wpłynęła w żaden sposób na ich stosunek do duchowieństwa, aájedynie 2% przyznało, że wydarzenia te przyczyniły się do wzrostu ich zaufania do duchownych.
Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 12-15 stycznia na liczącej 922 osoby reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.