CBOS: 60 proc. Polaków rozczarowanych sytuacją w kraju
Nowy rok nie przyniósł istotnych zmian w ocenach kondycji kraju i sytuacji zawodowej respondentów, nie rozbudził też szczególnych nadziei na nadchodzące miesiące - ocenia CBOS. Ze styczniowego sondażu wynika, że 60 proc. respondentów jest rozczarowanych sytuacją w kraju.
16.01.2013 | aktual.: 16.01.2013 16:17
"Mimo że w większości wymiarów notujemy symboliczne zmiany in plus, ogólna wymowa wyników pozostaje pesymistyczna. Znaczący przypływ optymizmu obserwujemy w ocenach i prognozach dotyczących jakości życia rodzin. Tę nagłą poprawę nastrojów zawdzięczamy najpewniej pozostałościom świątecznej aury" - ocenia CBOS.
Według CBOS 23 proc. respondentów uważa, że sytuacja w Polsce zmienia się na lepszą (w grudniu 24 proc.); 60 proc. (o 3 punkty mniej niż w grudniu) deklaruje rozczarowanie sytuacją, 17 proc. (więcej o 4 punkty) nie umie ocenić, w którą stronę zmierzają sprawy Polski.
Z sondażu CBOS wynika, że pozytywnej ocenie sytuacji w kraju sprzyja lepsze wykształcenie, życie w większej miejscowości, korzystna sytuacja materialna oraz lewicowe poglądy polityczne. Przekonanie o właściwym kierunku zmian jest częstsze wśród wysoko wykwalifikowanych specjalistów (42 proc.) i respondentów prowadzących własną działalność gospodarczą poza rolnictwem (41 proc.).
Zadowolenie z sytuacji w Polsce deklaruje 60 proc. zwolenników PO. W elektoratach pozostałych partii dominuje rozczarowanie kierunkiem zmian. O złym kierunku przemian przekonanych jest 57 proc. wyborców SLD i 59 proc. sympatyków PSL, 74 proc. sympatyków Ruchu Palikota i 84 proc. badanych uznających się za elektorat PiS. O tym, że sprawy zmierzają w złą stronę przekonanych jest 52 proc. respondentów bez preferencji politycznych, 60 proc. niemających pewności, czy wezmą udział w wyborach i 74 proc. uznających się za "biernych politycznie".
CBOS odnotowuje, że wprawdzie w porównaniu z grudniem o 4 punkty procentowe mniej osób deklaruje rozczarowanie sytuacją na polskiej scenie politycznej (obecnie to 47 proc.), zaledwie 9 proc. badanych korzystnie ocenia kondycję polityczną kraju.
Według CBOS nie zmieniły się znacząco opinie na temat sytuacji gospodarczej Polski - w dalszym ciągu największa część ankietowanych wyraża się o niej negatywnie (41 proc. w grudniu również 41 proc.) lub neutralnie (37 proc., od grudnia spadek o 3 punkty).
W ostatnim miesiącu o 6 punktów procentowych (do 45 proc.) przybyło osób usatysfakcjonowanych jakością życia swojej rodziny, w takim samym stopniu zmniejszył się odsetek opinii ambiwalentnych (do 42 proc.). Według CBOS styczniowe oceny należą do najlepszych w ostatnich miesiącach. Poprawiły się opinie o warunkach materialnych gospodarstw domowych. Obecnie 41 proc. Polaków (wzrost o 3 punkty) określa je jako dobre, 45 proc. (spadek o 3 punkty) jako średnie, a 14 proc. - jako złe.
Styczniowe badanie prezentuje też wzrost o 3 punkty, do 51 proc. odsetek pozytywnych opinii na temat kondycji zakładów pracy. O 4 punkty, do 15 proc. zmalała liczba negatywnie oceniających sytuację swych miejsc pracy.
Według CBOS, mimo niewielkiej poprawy prognoz rozwoju sytuacji w kraju, 12 proc. ankietowanych wierzy w jej polepszenie (od grudnia wzrost o 3 punkty). 41 proc. badanych (w grudniu 45 proc.) sądzi zaś, że sytuacja w Polsce w najbliższym roku się pogorszy, a 40 proc.(w grudniu także 40 proc.) ankietowanych nie spodziewa się żadnych zmian.
Kryterium różnicującym poziom optymizmu w tej dziedzinie jest według CBOS poczucie satysfakcji z własnych warunków materialnych - badani żyjący na zadowalającym ich poziomie zwykle z większą nadzieją patrzą w przyszłość.
Oceniając prognozy kondycji gospodarczej kraju, CBOS odnotował nieznaczny spadek odsetka pesymistów (o 4 punkty, do 33 proc.) i wzrost liczących na poprawę sytuacji (o 4 punkty, do 14 proc.). Największą grupę ankietowanych (44 proc.) stanowią nadal uważający, że najbliższy rok nie przyniesie zmian w gospodarce.
Sondaż pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 stycznia, na liczącej 1227 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.