Caryca Katarzyna pisze o korzyściach ze szczepień. Bardzo cenny list
Aż za 1,26 miliona dolarów sprzedane zostały na londyńskiej aukcji firmy MacDougall’a pamiątki po rosyjskiej cesarzowej Katarzynie II. Historyczne antyki to list do hrabiego Piotra Rumiancewa i portret władczyni, namalowany przez Dmitrija Lewickiego.
02.12.2021 14:32
Portret koronowanej głowy, która przez 34 lata zasiadała na tronie Rosji i niepodzielnie władała jedną z potęg ówczesnej Europy, oraz jej list o korzyściach ze szczepienia przeciwko ospie, obudziły zainteresowanie nie tylko wśród brytyjskich bywalców domów aukcyjnych. O ciekawej ofercie napisał rosyjski portal mail.ru, podając, że nabywcy wydali na rosyjskie pamiątki aż 951 tysięcy funtów szterlingów, czyli 1,26 miliona dolarów przy obecnym kursie.
Portal informuje, że list do hrabiego Piotra Rumiancewa został napisany 20 kwietnia 1787 roku. Cesarzowa zwraca uwagę hrabiemu na konieczność rozpoczęcia w powierzonych mu prowincjach praktyki "szczepienia ospy, która, jak wiemy, jest wielką szkodą, a szczególnie u zwykłych ludzi".
Cesarzowa, która w historii zapisała się jako kontrowersyjna, bezwzględna, choć pełna słabości, ale jednocześnie wyjątkowo światła, miała bardzo nowoczesne podejście do szczepień. Uznawała je za dobrodziejstwo ludzkości. Chciała, aby "taka szczepionka była wszędzie powszechna, bowiem zapewnia wygodę w dzisiejszych czasach, gdy w prawie wszystkich powiatach są lekarze lub uzdrowiciele i nie wymaga to dużych nakładów" - pisze do hrabiego Rumiancewa Katarzyna II, doradzając zwiększenie pensji lekarzom, którzy będą umieli szczepić i przekonają do tego lud.
Caryca Katarzyna pisze o korzyściach ze szczepień. Bardzo cenny list
Może jej szacunek do wynalazku medycyny wynikał z osobistych doświadczeń. Ospa zbierała wówczas ogromne żniwo. Katarzyna straciła bliska osobę, księżną Annę Szeremietiewą, a Piotr, jej mąż ciężko przechorował i został oszpecony. W 1768 roku Katarzyna II była pierwszą w Rosji, która zaszczepiła się na ospę i nalegała, aby następca tronu Paweł Pietrowicz został zaszczepiony zaraz po niej.
W tym czasie szczepienie odbywało się metodą wariolacyjną – zdrowej osobie nacinano skórę na ramieniu i umieszczając tam wyhodowane szczepy.
Organizatorzy aukcji nie powstrzymali się podczas sprzedaży listu carycy przez nawiązaniem do pandemii COVID-19. Zaznaczyli, że odwaga i determinacja europejskiej władczyni pomogła w walce z chorobą i ocaliła miliony istnień ludzkich.
Tydzień handlu dziełami sztuki rosyjskiej tradycyjnie odbywa się w Londynie dwa razy w roku. Pierwsze aukcje odbywają się na przełomie czerwca i maja, kolejne na początku grudnia. Tradycję rosyjskich aukcji kultywują wszystkie wielkie domy aukcyjne, nie tylko MacDougall’s, ale również Christie's, Sotheby's i Bonhams.