Trwa ładowanie...

Były śledczy skazany za pomówienia wobec rodziców Madeleine McCann

Goncalo Amaral, były inspektor policji, który prowadził w Portugalii śledztwo w sprawie zaginięcia w 2007 r. czteroletniej Madeleine McCann, został skazany przez sąd w Lizbonie na karę 500 tys. euro wraz z odsetkami za pomówienia wobec rodziców dziewczynki.

Share
Były śledczy skazany za pomówienia wobec rodziców Madeleine McCann
Źródło: AFP
d1oosum

W uzasadnieniu wyroku sąd wyjaśnił, że zawarta w książce Amarala pt. "Maddie: Prawda kłamstwa" teza, jakoby zaginięcie dziewczynki zostało spowodowane zaniedbaniami ze strony rodziców, które doprowadziły do jej zgonu, a także podejrzenie, iż to oni ukryli jej ciało, sprawiły, że brytyjskie małżeństwo doznało strat moralnych.

- Każdemu z rodziców Madeleine zostało zasądzone odszkodowanie w wysokości 250 tys. euro wraz z odsetkami liczonymi od dnia 5 stycznia 2010 r. Te wynoszą obecnie 106 tys. euro - ujawniła adwokat małżeństwa McCann, Isabel Duarte.

W czasie zamkniętej dla mediów rozprawy sąd nakazał również wprowadzenie zakazu sprzedaży wydanej w 2010 r. książki Amarala oraz jej wznowień wraz z załączoną do niej płytą dvd z filmem dokumentalnym. Zakazano też sprzedaży praw autorskich do obu tych publikacji.

d1oosum

W trakcie trwającego od 2010 r. procesu o zniesławienie adwokat Kate i Geralda McCannów wnosiła też o ukaranie Goncalo Amarala za zaprezentowanie w jego książce dokumentów ze śledztwa, które nie miały autoryzacji portugalskiego wymiaru sprawiedliwości do upubliczniania.

W maju 2007 r. Maddie McCann zaginęła z turystycznego apartamentu przy portugalskiej Praia da Luz koło Portimao. Jej rodzice, informując policję o zaginięciu dziewczynki, wyznali, że w chwili zniknięcia córki nie było ich w domku wypoczynkowym, w którym brytyjska rodzina spędzała urlop. Według ich wersji mała Brytyjka została porwana.

Tymczasem we wrześniu 2007 r. prowadzący śledztwo Goncalo Amaral poinformował, że według jego ekipy dochodzeniowej czterolatka zmarła w niejasnych okolicznościach w apartamencie wypoczynkowym, a jej rodzice zatuszowali zdarzenie, ukryli ciało, a następnie zgłosili policji zaginięcie dziecka.

Prowadzone śledztwo w sprawie zaginięcia Maddie McCann zostało umorzone przez portugalski wymiar sprawiedliwości w lipcu 2008 r.

d1oosum

Podziel się opinią

Share
d1oosum
d1oosum
Więcej tematów