Trwa ładowanie...
d1q2e8j

Były prezydent Tarnowa skazany na 3 lata za korupcję

Był prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała został skazany prawomocnie na trzy lata więzienia za korupcję i przyjęcie 70 tys. łapówki. Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Tarnowie, rozpatrując apelacje w tej sprawie. Sąd uznał, że wina jest udowodniona. Oskarżonego nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku. Podczas całego postępowania wyrażał zgodę na podawanie jego nazwiska. W poniedziałek potwierdził to także jego obrońca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd uznał, że wina b. prezydenta Tarnowa została udowodniona (zdj. ilustr.)
Sąd uznał, że wina b. prezydenta Tarnowa została udowodniona (zdj. ilustr.) (Agencja Gazeta, Fot: Jacek Babiel)
d1q2e8j

"Trzy, zamiast pięciu lat więziena"

W wyniku apelacji obrońców tarnowski sąd zmienił jednak wyrok Sądu Rejonowego w Brzesku, który w pierwszej instancji skazał mężczyznę na pięć lat więzienia.

Jednocześnie sąd uniewinnił byłego prezydenta w wątku dotyczącym niedopełnienia obowiązków przy remoncie nawierzchni tarnowskich ulic. Z kolei do ponownego rozpoznania przekazał wątek dotyczący niedopełnienia obowiązków przy inwestycji związanej z ulicą Kryształową.

d1q2e8j

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że fakt przyjęcia korzyści majątkowej przez oskarżonego nie budzi wątpliwości sądu i został wystarczająco udokumentowany, w tym zeznaniami świadków, dokumentami bankowymi i innymi dowodami. W tym zakresie argumenty obrońców, podważających wiarygodność głównego świadka, obciążającego Ryszarda Ścigałę, sąd uznał za niezasadne. Zdaniem sądu, pieniądze były przeznaczone na kampanię wyborczą prezydenta.

Sąd stwierdził także, że kara 3 lat pozbawienia wolności jest adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu. Wyraził też przekonanie, że pomimo stosunkowo niewielkiej wartości korzyści majątkowej nie można bagatelizować podobnych działań wysokiego funkcjonariusza samorządowego.

Grzywna i zakaz

W lipcu 2016 roku Sąd Rejonowy w Brzesku skazał byłego prezydenta Tarnowa na 5 lat więzienia za korupcję i przyjęcie 70 tys. zł łapówki oraz przekroczenie uprawień. Orzekł także grzywnę 160 tys. zł i zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego oraz innych podmiotach dysponujących mieniem publicznych na okres 10 lat.

d1q2e8j

Dodatkowo nakazał mu naprawienie wyrządzonej miastu szkody w kwocie 295 tys. zł.

W apelacji od tego wyroku obrońcy i sam oskarżony podważali wiarygodność świadków i wnosili o uniewinnienie. Prokuratura domagała się utrzymania wyroku skazującego.

Ryszard Ścigała przebywał w areszcie od 27 września 2013 r. do końca marca 2014 roku. Został wtedy zwolniony po wpłaceniu 450 tys. zł poręczenia majątkowego. Warunkiem odzyskania wolności był także zakaz opuszczania kraju i zawieszenie w wykonywaniu czynności prezydenta Tarnowa. W ostatnich wyborach samorządowych były prezydent miasta wybrany został tarnowskim radnym miejskim.

Mężczyzna podpalił się przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie

d1q2e8j

Podziel się opinią

Share

d1q2e8j

d1q2e8j
Więcej tematów