Trwa ładowanie...

Bydgoszcz. Wyciekły dane kilkuset żołnierzy z 16 krajów

Wyciekły dane kilkuset żołnierzy i pracowników wojska z wielu państw. Łączy ich jedno. Byli pacjentami polskiego szpitala polowego podczas misji w Iraku w latach 2003-2005.
Share
Dane wojskowych trafiły do redakcji
Dane wojskowych trafiły do redakcjiŹródło: East News
d3ah4lf

Jak informuje onet.pl, chodzi o dane pracowników wojska z 16 krajów. Najwięcej jest nazwisk Polaków, Amerykanów i Irakijczyków. Wszyscy byli pacjentami szpitala polowego w Karbali, który prowadzili Polacy. Dane wyciekły z 1. Wojskowego Szpitala Polowego z siedzibą w Bydgoszczy.

Listy ponad 630 żołnierzy i cywili wraz z ich danymi osobowymi trafiły do redakcji Onetu. To nazwiska ok. 350 polskich żołnierzy, 144 Irańczyków i 90 Amerykanów oraz po kilka nazwisk z Litwy, Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji, Indii, Tajlandii, Nepalu, Mongolii, Armenii, Salwadoru i Syrii.

Jak czytamy na portalu, na podstawie podanych danych "można łatwo namierzyć większość z tych osób i sprawdzić, co robili na misji w Iraku oraz co robią obecnie".

d3ah4lf

Na liście pojawiają się czołowe nazwiska polskiej armii. Generał Mieczysław Gocuła, który również się na niej znalazł, jest zszokowany tym faktem. W rozmowie z Onetem powiedział, że "to nigdy nie powinno się było zdarzyć".

Pakiet starej dokumentacji medycznej datowanej na 2004 r., pochodzący ze szpitala polowego w Camp Lima nieopodal irackiej Karbali, w listopadzie trafił także do redakcji "Gazety Wyborczej". Gazeta informowała wtedy, że dokumenty w większości należą do polskich żołnierzy, ale znaleźć można także nazwisko w języku angielskim i kartę choroby należącą do irackiego cywila.

\* * *

Publikujemy sprostowanie nadesłane przez 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy.

W związku z opublikowaniem w dniu 2 grudnia 2020 r. na portalu internetowym wp.pl artykułu ,"Tajne dane żołnierzy m.in. z USA wyciekły ze szpitala wojskowego” wskazuję, iż zawiera on nieścisłe treści dotyczące 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Sprecyzowania wymaga, iż zawarte w artykule zarzuty nie dotyczą 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy. Autorzy materiału mylą dwa odrębne, niezależne od siebie podmioty: 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy z siedzibą przy ul. Powstańców Warszawy 5 oraz 1 Wojskowy Szpital Polowy z siedzibą w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 147. Zamieszczenie w treści artykułu sformułowania "szpital wojskowy” bez podania pełnej jego nazwy powoduje u czytelnika fałszywe przekonanie, ze chodzi o 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ. Wyjaśniam, iż w świadomości mieszkańców Bydgoszczy, województwa kujawsko pomorskiego, a także i kraju, jako "szpital wojskowy" funkcjonuje 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Poliklinika SPZOZ. Nie jest powszechnie wiadome, iż w Bydgoszczy ma swoją siedzibę inny szpital wojskowy tj. 1 Wojskowy Szpital Polowy. Zamieszczony na portalu materiał prasowy stwarza błędne przekonanie, iż z 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ wyciekły dokumenty zawierające dane wrażliwe oraz, że Szpital narusza obowiązujące w tym zakresie przepisy i procedury. Nie jest to prawda.

d3ah4lf

Komendant 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Bydgoszczy, Komendant Obwodu Profilaktyczno-Leczniczego, płk dr nauk med. Robert Szyca

Odważna deklaracja Szymona Hołowni. Grzegorz Schetyna komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ah4lf

Podziel się opinią

Share
d3ah4lf
d3ah4lf
Więcej tematów