Buzek zrezygnował z przywództwa RS AWS
M. Janowski - nowy przewodniczący RS AWS
Były premier Jerzy Buzek złożył na niedzielnym Zgromadzeniu Krajowym RS AWS rezygnację z funkcji przewodniczącego tej partii. Jak zaznaczył, ta decyzja jest konsekwencją tego, że wziął
odpowiedzialność za porażkę wyborczą partii. Nowym przewodniczącym wybrano senatora Mieczysława
Janowskiego.
Jedynym kontrkandydatem Janowskiego był szef regionu mazowieckiego partii, Andrzej Smirnow. Janowski otrzymał 128 głosów, Smirnow - 90.
M. Janowski, mieszkający w Rzeszowie, wszedł do Senatu jako kandydat Bloku Senat 2001. Był również senatorem w poprzedniej kadencji - przewodniczył Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Składając rezygnację Buzek zaapelował do delegatów Zgromadzenia, by nie pogrążali się w potoku wzajemnych oskarżeń, ale skoncentrowali się na przyszłości partii. Według niego, głównym celem ugrupowania powinny być przyszłoroczne wybory samorządowe. Zaproponował, by w lutym 2002 r. odbył się kolejny zjazd, na którym wybrano by wszystkie władze partii, a wybrane w niedzielę władze miały charakter tymczasowy. Dodał, że przynajmniej do tego zjazdu powinna być utrzymana dotychczasowa nazwa.
Proponowane nowe nazwy partii to Chrześcijańsko-Demokratyczny Ruch Społeczny i Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny.
Mówiąc o dokonaniach RS i rządu, były premier wymienił m.in. wejście Polski do NATO, zaawansowanie negocjacji w sprawie integracji z UE oraz wprowadzenie czterech wielkich reform.
Buzek przyznał, że "grzechem głównym" AWS były wewnętrzne spory i brak spójności. Dodał też, że porażka wyborcza to również konsekwencja braku umiejętności przekazania społeczeństwu najważniejszych dokonań rządu, które już przynoszą efekty.
M. Janowski powiedział, że jest świadom jak trudne ma zadanie w sytuacji, kiedy partia poniosła porażkę w wyborach. Stwierdził, że zimny prysznic, który spadł na RS AWS, jest szansą na otrzeźwienie i ozdrowienie.
Władze partii przygotowały dokument, w którym wymieniają przyczyny wyborczej porażki AWS-u, w tym niszczącą zasadę parytetów. Dokument nie wymienia winnych porażki, wskazuje natomiast na konieczność zachowania ideowo-moralnego przesłania "Solidarności" oraz podjęcia wytężonej pracy w celu odbudowy partii. Jesteśmy otwarci na ludzi i centroprawicowe organizacje polityczne, którzy chcą wspólnie budowac jedną organizację - napisali do delegatów przedstawiciele ustępujących władz organizacji.
Zgromadzenie Krajowe RS AWS postanowiło powołać komitet organizacyjny, którego zadaniem będzie przygotowanie kongresu nowej formacji. Do sformowania komitetu upoważniono Jana Olbrychta i senatora Krzysztofa Piesiewicza. Ten ostatni stwierdził, że ma to być komitet odrodzenia polskiego centrum. Wcześniej jednak Piesiewicz zagroził, że wystąpi z Ruchu Społecznego: Nie jestem płaszczem ortalionowym ani pudrem, żeby przykrywać coś co jest trupem - wyjaśniał dziennikarzom.
Kongres nowej formacji ma odbyć się nie później niż 15 kwietnia 2002 r. (kar)(kor)