Trwa ładowanie...
d3adnur

Burza wokół nowych paszportów. Ponad półtora tysiąca skarg

Jest już ponad półtora tysiąca skarg na słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna” w nowych paszportach. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich analizuje, czy dewiza powinna znaleźć się na dokumentach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy paszport na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Nowy paszport na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości (East News)
d3adnur

Nowe paszporty są wydawane od 5 listopada 2018 roku. Nowa szata graficzna wprowadzona została na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", do ubiegłego tygodnia Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA zdążyło przygotować ich ponad 42 tys.

”Bóg Honor Ojczyzna” - to hasło znalazło się na głównej - personalizowanej stronie - nowego paszportu. Od razu wywołało kontrowersje. Głównie dlatego, że przynajmniej w pierwszej części odnosi się do sfery religijnej, a paszport jest dokumentem państwa świeckiego i będą się nim okazywać wszyscy obywatele Polski, także wyznawcy innych systemów wartości.

d3adnur

Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Jak mówi "DGP" Anna Kabulska z Biura RPO, jest ponad półtora tysiąca skarg na nowe paszporty. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygląda się sprawie. Ewentualna chęć zmiany nowych słów na paszporcie to jednak spory problem. Jak przekonuje MSWiA, nowa formuła to nie tylko ozdobnik, ale także autorskie zabezpieczenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i jest ono ważne ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3adnur

Zobacz także: Nie ma zbrodni doskonałej. Kulisy pracy polskiej policji.

d3adnur

Podziel się opinią

Share
d3adnur
d3adnur