Trwa ładowanie...
19-02-2014 16:30

Burmistrz Zdzieszowic Dieter Przewdzing został brutalnie zamordowany

Burmistrz Zdzieszowic (Opolskie) Dieter Przewdzing został brutalnie zamordowany - poinformowała opolska prokuratura. Przewdzing miał 70 lat. Jego ciało znaleziono we wtorek późnym wieczorem w jego domu w Krępnej pod Zdzieszowicami.

Burmistrz Zdzieszowic Dieter Przewdzing został brutalnie zamordowanyŹródło: PAP, fot: Krzysztof Świderski
d26yaie
d26yaie

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Lidia Sieradzka poinformowała, że wstępne wyniki przeprowadzonej sekcji zwłok burmistrza wskazują na to, że doszło do brutalnego zabójstwa.

Podkreśliła, że będą przeprowadzone dodatkowe badania. - Ich wyniki będą znane na późniejszym etapie - wyjaśniła. Uznała jednak, że można już stwierdzić, iż doszło do zabójstwa. - Dla dobra śledztwa nic więcej powiedzieć nie możemy - zastrzegła.

Pytana, czy ktoś został zatrzymany lub usłyszał w związku z tą sprawą zarzuty, Sieradzka odpowiedziała: - Nie mam żadnych takich informacji.

Policja w nocy z wtorku na środę nie potwierdzała tożsamości znalezionego w Krępnej mężczyzny. Jarosław Dryszcz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji poinformował tylko, że we wtorek, kilka minut przed godz. 21, dyżurny policji w Krapkowicach został powiadomiony o znalezionym ciele 70-latka w jego domu w jednej z miejscowości pod Zdzieszowicami. - Informację przekazało nam pogotowie - mówił Dryszcz.

d26yaie

Informację o śmierci Przewdzinga potwierdziła wczesnym rankiem zastępca burmistrza Zdzieszowic Sybilla Zimmerman. Jak powiedziała, dowiedziała się o tym od policji w nocy z wtorku na środę. Zastrzegła, że nie może nic więcej mówić o okolicznościach śmierci.

Burmistrz Zdzieszowic był członkiem mniejszości niemieckiej i jednym z najdłużej urzędujących samorządowców w regionie. Gminą zaczął zarządzać jeszcze przez 1989 rokiem jako naczelnik. Potem wygrywał wszystkie wybory samorządowe. W poniedziałek skończyłby 70 lat.

W ostatnim czasie zasłynął z wypowiedzi na łamach "Nowej Trybuny Opolskiej", gdzie mówił, że rozmawia z politykami i samorządowcami o tym, by wydzielić Śląsk od Polski w formie autonomii. Kwestionował prawo, które pozwala firmom na przenoszenie swoich siedzib. W ten sposób - przekonywał - wypompowują one z samorządów miliony złotych, które w większości trafiają do Warszawy. Burmistrz uznał, że lekarstwem na te bolączki będzie utworzenie autonomii, która objęłaby cały Śląsk.

W późniejszych swoich wystąpieniach Przewdzing zaznaczał, że chodziło mu wyłącznie o autonomię gospodarczą samorządów. Tłumaczył, że jego słowa o autonomii wzięły się z przekonania, iż samorządy w Polsce realizują coraz więcej zadań, a budżety mają mniejsze. Wzbudziło to polityczne reakcje. Działacze PiS zorganizowali w ub. roku pikietę przed urzędem miejskim w Zdzieszowicach. Domagali się ustąpienia Przewdzinga przekonując, że jego deklaracje są sprzeczne z konstytucją. Potem, w grudniu ub. roku, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w formie nawoływania do separatyzmu przez burmistrza Zdzieszowic złożył do Prokuratury Generalnej poseł PiS z woj. opolskiego.

d26yaie

Prokuratura Generalna będzie się przyglądać sprawie zabójstwa burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga; w środę zwróciła się o informacje dotyczące sprawy do Prokuratury Okręgowej w Opolu - poinformował rzecznik PG Mateusz Martyniuk.

O specjalny nadzór nad śledztwem ws. śmierci burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga, zamordowanego we wtorek, zaapelowała rano mniejszość niemiecka. Ciało 70-letniego burmistrza Zdzieszowic znaleziono we wtorek wieczorem na terenie jego posesji w miejscowości Krępna niedaleko Zdzieszowic.

Apel do "najwyższych władz państwowych" o specjalny nadzór nad sprawą śmierci samorządowca wystosował w środę przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Bernard Gaida. W oświadczeniu opublikowanym na portalu Niemców w Polsce Gaida określił Przewdzinga mianem "niestrudzonego pomysłodawcy i propagatora idei gospodarczej autonomii Śląska". Szef Związku Niemieckich Stowarzyszeń zaznaczył, że gospodarcza autonomia, o której mówił Przewdzing w ostatnich miesiącach, rozumiana jako "idea daleko idącego pogłębienia samorządności" znalazła wielu zwolenników, ale i wielu przeciwników.

d26yaie

"W związku z faktem, że działalność publiczna Dietera Przewdzinga, zainicjowana dyskusja publiczna, jego jasny związek z Mniejszością Niemiecką wywoływały wrogie postawy, a relacje medialne uprawdopodabniają morderstwo, zwracamy się z apelem i prośbą do najwyższych władz państwowych o objęcie śledztwa w sprawie jego śmierci specjalnym nadzorem i pilne ujawnienie jego wyników" - napisał szef Związku Niemieckich Stowarzyszeń. Podkreślił, że śmierć Przewdzinga pogrążyła mniejszość niemiecką "w głębokim smutku, ale też niepokoju".

d26yaie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26yaie
Więcej tematów