Trwa ładowanie...

Bulwary nad Odrą zmienią wygląd. Miasto planuje rewitalizację

Wrocławski magistrat przedstawił projekt rewitalizacji nadodrzańskich bulwarów. Stworzona w 2008 r. koncepcja obejmie bulwar Dunikowskiego oraz Kaczyńskich.

Share
Bulwary nad Odrą zmienią wygląd. Miasto planuje rewitalizację
Źródło: Materiały prasowe
d2lbga8

Wrocławski magistrat przedstawił plan rewitalizacji ciągu nadodrzańskich bulwarów od mostu Piaskowego do mostu Grunwaldzkiego. Projekt, dzięki któremu miasto chce zmienić dotychczasowy wygląd bulwaru Dunikowskiego i Kaczyńskich, powstał już w roku 2008 i był zwycięską pracą w organizowanym przez magistrat konkursie na plan zagospodarowania przestrzennego terenów nad Odrą.

Sześcioletnie oczekiwanie na realizację projektu wynika, zdaniem wiceprezydenta Wrocławia, Macieja Bluja, z niemożnością uzyskania dotacji unijnych w roku 2008. Teraz pieniądze podobno się już znalazły i w grudniu nastąpi rozpoczęcie prac na bulwarach. Ich zakończenie przewidywane jest na koniec 2015 r.

d2lbga8

Pierwszy etap prac ma objąć rewitalizację bulwaru Dunikowskiego. Przebudowane zostaną ścieżki i chodniki oraz plac przed Akademią Sztuk Pięknych, powstanie dodatkowe oświetlenie, iluminacje oraz elementy małej architektury. Przy Zatoce Gondoli stanie sześć rzeźb „Ptaków” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Na bulwarze powstanie także amfiteatr z zejściem do Odry i Przystani Turystycznej.

Kolejny etap prac obejmie bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich. Tam, oprócz przebudowy ścieżek i stworzenia oświetlenia oraz iluminacji, zostanie zbudowana Przystań Pasażerska. Dodatkowo, na tyłach urzędu wojewódzkiego stanie miejska pufa. W ramach projektu pod mostem Pokoju powstanie także stalowa kładka, którą na wypadek podniesienia się stanu wód w Odrze będzie można złożyć.

Istotnym elementem projektu rewitalizacyjnego jest także nasadzenia na bulwarach drzew. W ubiegłym roku z bulwaru Dunikowskiego wycięto ich około 100, podobnie stało się na bulwarze Kaczyńskich. Wycinka związana była z remontem nabrzeży Odry i miała poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe. Teraz na obu bulwarach zostaną posadzone 94 nowe drzewa.

Od mostu Piaskowego do mostu Pokoju rozciągać będą się szpalery lip i klonów jaworów, a za urzędem wojewódzkim stanie szereg dębów. Dodatkowo, na bulwarach pojawią się liczne krzewy oraz kwiaty.

d2lbga8

Podziel się opinią

Share
d2lbga8
d2lbga8
Więcej tematów