Bułgaria chce ekstra rekompensaty za zamknięcie elektrowni atomowej
Bułgaria, która 1 stycznia stanie
się członkiem Unii Europejskiej, wystąpi do władz UE o dodatkową
rekompensatę za wymuszone na niej przez Unię zamknięcie elektrowni
atomowej - zapowiedział w Brukseli bułgarski premier
Sergej Staniszew.
Na spotkaniu z dziennikarzami przy okazji szczytu UE Staniszew oświadczył, że uzależnienie członkostwa od przyszłego zamknięcia elektrowni w Kozłoduju było posunięciem "nie fair", które zabarwiło goryczą przystąpienie Bułgarii do UE.
Nie sądzimy, by te reaktory były mniej bezpieczne niż inne, działające już w UE. Jest to nie fair - powiedział.
Zapytany, czy Bułgaria będzie domagać się dodatkowych rekompensat, ponad 220 mln euro, jakie UE przyznała już jej za wyłączenie reaktorów, odpowiedział: Tak, jest to kwestia zasad.
Zwrócił uwagę, że Litwa i Słowacja, które przystąpiły do Unii w 2004 roku, wraz z 8 innymi państwami, głownie z Europy Środkowej i Wschodniej, otrzymały obietnicę znacznie hojniejszej rekompensaty za zamknięcie swych zaprojektowanych w Związku Radzieckim siłowni jądrowych.
Będą one otrzymywać pomoc do roku 2013, my do roku 2009 - powiedział Staniszew. Podkreślił, że po zamknięciu siłowni w Kozłoduju Bułgaria i Bałkany staną w obliczu niedoborów energii.
Mimo to Bułgaria wita z zadowoleniem członkostwo w UE - oświadczył. Zapowiedział, że jego kraj wzmocni w ramach Unii obóz państw opowiadających się za pogłębieniem integracji politycznej i gospodarczej. Poprze też możliwie jak najszybsze przyjęcie nowego traktatu UE, który zastąpi projekt konstytucji odrzucony w ub. roku w drodze referendum w Holandii i Francji.