BSA: piractwo wśród młodzieży spada

Organizacja BSA opublikowała raport, z którego wynika, że skala piractwa wśród dzieci i młodzież w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo znacząco zmniejszyła się. Co ciekawe, młodzi ludzie pobierają z Internetu mniej nielegalnych treści nie dlatego, iż czyny takie są naganne moralnie ale ponieważ boją się złośliwego oprogramowania lub sankcji nałożonych przez rodziców. Jednocześnie BSA zastrzega, iż z przeprowadzonych badań wynika, że im respondenci starsi tym większy ich procent przyznaje się do pobierania lub kopiowania programów, gier i filmów.
BSA twierdzi, iż 57% wszystkich respondentów ( w wieku od 8 do 18 lat ) poddanych ankietom zaprzecza jakoby kiedykolwiek pobrało z Internetu nielegalne treści. W 2004 roku, w podobnym badaniu było ich zaledwie 40%. Można odnieść wrażenie, iż najbardziej zyskała na tym branża muzyczna. Jedynie co trzecie dziecko kiedykolwiek pobrało muzykę bez płacenia za nią ( w 2004 przyznała się do tego ponad połowa badanych ). Najprawdopodobniej wynika to z coraz większej popularności legalnych serwisów muzycznych oraz zmniejszania się cen utworów w Internecie. Pojawiają się jednak głosy ( twierdzi tak również BSA ), iż sytuacja wcale nie jest taka różowa na jaką wygląda.

11.04.2006 11:34

Po pierwsze, młodzież nie zdaje sobie sprawy bądź nie przykłada wagi do tego, czy piractwo jest dobre czy złe. Po drugie, znakomita większość piratów rekrutuje się z grupy wiekowej starszej niż 8-18 lat. Dla przykładu, jedynie 9% 8-latków pobiera muzykę, podczas gdy wśród 18-latków odsetek ten wynosi aż 52. W innych kategoriach ( gry, programy, filmy ) sytuacja wygląda podobnie. BSA twierdzi, iż im młodzież starsza, tym większy procent odbiera Internet i cyberprzestrzeń jako "wirtualny dziki zachód" gdzie jedynym prawem jest strach przed wirusami i spywarem.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)