Brytyjski premier przeprosił za prześladowanie geja
Brytyjski premier Gordon Brown przeprosił za to, jak władze potraktowały w latach pięćdziesiątych kryptoanalityka Alana Turinga, twórcę maszyny deszyfrującej kody Enigmy. Turing został poddany chemicznej kastracji po tym, jak ujawnił swoje skłonności homoseksualne.
„Pan Turing sądzony był zgodnie z prawem tamtych czasów i nie możemy cofnąć zegara, ale sposób w jaki go potraktowano był całkowicie niesprawiedliwy, dlatego cieszę się, że mogę oświadczyć, jak bardzo jest mi i nam wszystkim przykro w związku z tym co go spotkało” – napisał Brown w specjalnym oświadczeniu.
Premier dodał, że dzięki taki ludziom jak Turing, zło faszyzmu, Holokaustu i wojny są już częścią historii Europy, a nie częścią jej teraźniejszości.
„W imieniu rządu Wielkiej Brytanii i tych którzy dziś mogą żyć w wolności dzięki pracom Alana, z dumą mówię: przepraszamy, zasłużyłeś na wiele więcej” – napisał premier.
Alan Mathison Turing był kryptologiem, matematykiem i jednym z pionierów informatyki. Pracując dla Rządowej Szkoły Kodów i Szyfrów, stworzył w 1940 r. tzw. bombę Turinga. Urządzenie służyło do łamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Turing zaprojektował także jeden z pierwszych komputerów. Prowadził też testy nad sztuczną inteligencją.
W 1952 r. Turing przyznał się, że utrzymywał stosunki seksualne z mężczyzną i został postawiony przed sąd za „naruszenie moralności publicznej". Aby uniknąć więzienia, zgodził się na przyjmowanie zastrzyków estrogenu dla stłumienia popędu płciowego. Zastosowano wobec niego także zakaz dostępu do tajnych dokumentów i zwolniono go z rządowej placówki. Dwa lata później Turing popełnił samobójstwo, zjadając jabłko z cyjankiem.
Przeprosin w sprawie Turinga domagał się m.in. znany informatyk John Graham-Cumming oraz organizacje gejowskie. Petycję w tej sprawie podpisało około 3,5 tys. osób.