PolskaBrytyjski pracodawca szuka pracowników w Katowicach

Brytyjski pracodawca szuka pracowników w Katowicach

Brytyjska firma budowlana chce zatrudnić
polskich cieśli i pracowników do produkcji betonu. To pierwszy
przypadek, kiedy przedstawiciel zagranicznego pracodawcy
przyjechał do Katowic, aby przeprowadzić rekrutację. Odbyły się rozmowy z pierwszą grupą zainteresowanych tą ofertą.

22.07.2004 | aktual.: 22.07.2004 16:50

Rekrutacja pracowników na Śląsku była możliwa dzięki naszemu uczestnictwu w sieci EURES, zawierającej oferty pracy z krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Polska realnie zaistniała w tej sieci miesiąc po akcesji do Unii - powiedziała Joanna Stokłosa, która jest wojewódzkim asystentem EURES w Katowicach.

Sieć EURES, działająca pod egidą Komisji Europejskiej, gromadzi informacje o wolnych miejscach pracy w krajach należących do sieci oraz o warunkach życia i pracy w poszczególnych państwach. Za wiarygodność ofert ręczą wyspecjalizowani doradcy EURES. Oferty dostępne są w portalu internetowym.

Pracodawca - w tym przypadku brytyjska firma Techrette z miejscowości Scawby - zgłosiła chęć naboru pracowników w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Katowicach. Zgodnie z procedurą zainteresowany musiał złożyć formalną ofertę w sieci EURES, której doradcy przeprowadzili weryfikację jego wiarygodności, czystości podatkowej itp. Jego ogłoszenie znalazło się w sieci, a następnie kolportowane było przez Wojewódzki Urząd Pracy.

Zgłosiło się blisko 150 osób, z czego jedna trzecia na stanowisko cieśla-modelarz, a pozostała część do pracy przy produkcji betonu. Docelowo pracodawca chce zatrudnić po ok. 10 osób w każdej z tych specjalności. Do czwartkowych rozmów zakwalifikowano 13 kandydatów na cieśli, mających doświadczenie w zawodzie i znających chociaż podstawy języka angielskiego. We wrześniu odbędą się rozmowy z kolejną grupą zakwalifikowanych pracowników.

Jak powiedziała Joanna Stokłosa, Polacy mogą pracować w Wielkiej Brytanii bez przeszkód, muszą jedynie - po znalezieniu legalnego pracodawcy - zarejestrować ten fakt w tamtejszym urzędzie imigracyjnym, wnosząc jednorazową opłatę w wysokości 50 funtów. Często kwotę tę płacą za swoich pracowników ich nowi pracodawcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)