Trwa ładowanie...
diwhk7x
IAR

Brytyjski kardynał za prawem księży do małżeństwa

Przywódca Kościoła katolickiego w Szkocji, kardynał Keith O'Brien opowiedział się za prawem księży do małżeństwa. W rozmowie z BBC na temat zbliżającego się konklawe 74-letni szkocki kardynał wyraził też przypuszczenie że nowym papieżem może zostać ktoś sporo młodszy i spoza Europy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Brytyjski kardynał za prawem księży do małżeństwa
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
diwhk7x

Wśród wyzwań, jakim będzie musiał sprostać nowy papież, arcybiskup Edynburga wymieniał konieczność stałej walki z aborcją i eutanazją. Jak podkreślił - Kościół nie może zmienić swego nastawienia do nich, gdyż wynika ono z zasadniczych dogmatów wiary danych od Boga. Podobnie w sprawie pedofilii podkreślił, że ostatnie lata pontyfikatu Jana Pawła II i cały pontyfikat Benedykta XVI koncentrowały się na wysiłkach, aby uczynić coś więcej z tym problemem. Kardynał O'Brien dodał jednak, że obu papieży zawiedli ich doradcy.

Nieoczekiwanie, szkocki hierarcha opowiedział się za zniesieniem reguły celibatu, bo choć sam nigdy nie myślał o ożenku. - Chciałbym, aby inni księża mieli możliwość wyboru. Żyjemy w wolnym świecie i wiem, że wielu księżom bardzo trudno jest radzić sobie z celibatem, bo czują potrzebę posiadania towarzyszki życia, poślubienia jej i założenia rodziny.

Postawa brytyjskich katolików wobec celibatu jest może mniej stanowcza niż w innych krajach, gdyż od wieków żyją obok Kościoła anglikańskiego, w którym celibat - choć zalecany - nie jest warunkiem kapłaństwa.

diwhk7x

Podziel się opinią

Share

diwhk7x

diwhk7x
Więcej tematów