Trwa ładowanie...
d2ab4sh

Brytyjski dyplomata: w negocjacjach z Iranem osiągnięto postęp

Światowe mocarstwa i przedstawiciele władz w Teheranie osiągnęli wyraźny postęp w negocjacjach dotyczących irańskiego programu nuklearnego - powiedział agencji Reutersa brytyjski dyplomata. Do pełnego porozumienia brakuje rozwiązania kilku kwestii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
John Kerry z wizytą w Szwajcarii
John Kerry z wizytą w Szwajcarii (PAP/EPA, Fot: Laurent Gillieron)
d2ab4sh

W ocenie dyplomaty istnieje szansa, że strony dojdą do porozumienia do końca marca. - Osiągnęliśmy w wielu obszarach znaczny postęp, ale nadal mamy do rozwiązania wiele ważnych kwestii, w których do tej pory nie osiągnęliśmy kompromisu - podkreślił przedstawiciel Londynu.

W Szwajcarii w ostatnim czasie trwały rozmowy między Iranem a USA w sprawie umowy dotyczącej zamrożenia irańskiego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie sankcji międzynarodowych wobec Teheranu. Nowy termin ostatecznego porozumienia mocarstw: USA, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Rosji oraz Niemiec (grupa 5+1) z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

- W nadchodzących dniach naszym zadaniem jest sprawdzenie, czy możemy osiągnąć kompromis, który doprowadzi do wypracowania szkicu umowy, a następnie ostatecznego porozumienia - podkreślił rozmówca Reutersa.

d2ab4sh

Tego samego dnia w Szwajcarii dwa razy spotkali się amerykański sekretarz stanu John Kerry i szef dyplomacji Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Przedstawiciele Departamentu Stanu podkreślili jednak, że te rozmowy nie doprowadziły do żadnego przełomu.

Porozumienie ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 r.; przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

d2ab4sh

Podziel się opinią

Share
d2ab4sh
d2ab4sh
Więcej tematów