PolskaBrytyjczycy przekonują nas do elektronicznego systemu monitorowania skazanych

Brytyjczycy przekonują nas do elektronicznego systemu monitorowania skazanych

Brytyjczycy przekonywali polskich sędziów do elektronicznego systemu monitorowania skazanych. Na seminarium zorganizowanym przez Ambasadę Brytyjską i Ministerstwo Sprawiedliwości kuratorzy sądowi i sędziowie mogli obejrzeć, jak wygląda elektroniczna obrączka wraz z systemem monitoringu skazanego.

30.11.2006 | aktual.: 30.11.2006 17:34

Barry Snowgrove menedżer z brytyjskiego systemu kontroli więźniów przekonywał o korzyściach płynących z "obrączkowania" więźniów. W Wielkiej Brytanii od wprowadzenia tego systemu w ciągu 8 lat program monitoringu objął 300 tysięcy skazanych. Snowgrove chwalił, że dzięki temu systemowi nie musiano budować pięciu nowych więzień w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach tego typu system jest stosowany jako kara w przypadkach mniej poważnych wykroczeń, ale i w przypadkach groźnych przestępstw, kiedy stanowi element szerszego programu nadzoru i rehabilitacji.

Snowgove zaznaczył, że system monitoringu nie pozwala skazanemu opuszczać miejsca zamieszkania, ale z drugiej strony może normalnie pracować i żyć. "Obrączka" jest w pełni wodoodporna, można w niej pływać, brać prysznic, kąpać się. Dodał, że niektórzy z brytyjskich zawodowych piłkarzy grają w piłkę z taką obrączką na nodze.

Polski system jest dopiero w fazie konstruowania prawa. Nad projektem Ministerstwa Sprawiedliwości pracują posłowie, ale jak zapewnia Piotr Siekierski z ministerstwa, są już zapewnione środki na budowę systemu. Siekierski zapowiedział, że w planach ministerstwa jest objęcie systemem 3 tysięcy skazanych w przyszłym roku, a 15 tysięcy do roku 2008.

Sędziowie i kuratorzy sądowi, którzy oglądali prezentację Brytyjczyków pozytywnie patrzą na nowe rozwiązania. Janusz Śniadecki z sądu okręgowego w Poznaniu zaznaczył, że poznańskie więzienie jest przepełnione, a nowy system może być rozwiązaniem tego problemu.

Koszty wdrożenia elektronicznego systemu monitorowania skazanych wyniesie 40 mln zł 2007 r., w tym 25 mln zł na budowę systemu i 15 mln na jego działanie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)