Trwa ładowanie...
dfmhyl5

Brudna woda zabije 20 mln dzieci

Nie wszędzie woda płynie z kranu (AFP)
Jeśli rządy nie podejmą nadzwyczajnych
działań, brak odpowiednich warunków sanitarnych stanie się w
najbliższym dziesięcioleciu przyczyną śmierci 20 mln dzieci w
najuboższych krajach - stwierdza raport opublikowany w piątek w związku z obchodzonym tego dnia Światowym Dniem Wody.

dfmhyl5
dfmhyl5

Opracowany przez dwie brytyjskie agencje - Tearfund i WaterAid - dokument podkreśla, że brak elementarnych warunków sanitarnych w znacznej części rozwijającego się świata stanowi żyzną glebę dla chorób, którym w innych warunkach można zapobiec.

Ludzie cierpiący na powodowane przez wodę choroby zajmują połowę łóżek szpitalnych na świecie - głosi raport. W Indiach, Chinach i w Indonezji biegunki zabijają dwa razy więcej ludzi niż AIDS.

Opublikowany z okazji ogłoszonego przez ONZ Światowego Dnia Wody raport podaje, iż 2,4 miliarda ludzi - 40% populacji świata - nie ma odpowiednich warunków sanitarnych.

Joanne Green z Tearfund stwierdziła w oświadczeniu, iż rządy światowe, stawiając sobie za zadanie redukcję ubóstwa, całkowicie zignorowały problem zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych ludności najbiedniejszych krajów. Gdyby zgodziły się one wydawać rocznie na ten cel 15,7 miliarda dolarów - czyli tyle, ile Europejczycy i Amerykanie wydają na karmę dla psów - choroby wywoływane przez wodę zmniejszyłyby się o połowę.

dfmhyl5

Raport stwierdza, iż rządy mają "historyczną okazję" do podjęcia problemu złych warunków sanitarnych podczas światowego szczytu na rzecz trwałego rozwoju w Johannesburgu w sierpniu tego roku.

Światowy Dzień Wody obchodzony jest w tym roku po raz 21. Od początku aktywny udział bierze w nim brytyjska organizacja WaterAid, zajmująca się poprawą sytuacji sanitarnej i zwiększeniem dostępu do wody pitnej w krajach Trzeciego Świata.(ck)

dfmhyl5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfmhyl5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj