Trwa ładowanie...

Brexit. Przeciwnicy wyjścia z Unii chcą zablokować porozumienie

Pomimo porozumienia na unijnym szczycie w Brukseli, przyszłość brexitu wciąż jest niepewna. Aktywiści sprzeciwiający się wyjściu Wielkiej Brytanii ze wspólnoty europejskiej złożyli w szkockim sądzie wniosek o zablokowanie przyjęcia przez rząd brytyjski uzgodnienia, które osiągnięto w czwartek.

Brexit. Przeciwnicy wyjścia z Unii chcą zablokować porozumienieŹródło: East News, fot: Zheng Huansong/Xinhua News/East News
d30hujq
d30hujq

Przypomnijmy: Przywódcy państw Unii Europejskiej zatwierdzili nowy tekst umowy rozwodowej z Wielką Brytanią w czwartek. Dyskusja na temat zmian wprowadzonych do umowy o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej była jednym z głównych punktów dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej. Liderzy państw unijnych, którzy spotkali się w Brukseli, potrzebowali około 50 minut na zatwierdzenie nowej treści dokumentu.

Jednak to nie koniec zamieszania w związku z brexitem. Teraz wynegocjowane porozumienie musi przyjąć brytyjski parlament. Niechęć wobec umowy zgłosiły bowiem nie tylko opozycyjne partie, ale nawet Unioniści z Irlandii Północnej, którzy dotychczas wspierali rząd Torysów.

Teraz do tego grona dołączył Jo Maugham, który złożył wniosek do szkockiego sądu. Prawnik był wcześniej zaangażowany w sądową walkę przeciwko decyzji premiera Borisa Johnsona o zawieszeniu parlamentu oraz w toczące się obecnie postępowanie mające wyjaśnić, czy sąd może zmusić Johnsona do zwrócenia się o przesunięcie terminu brexitu, gdyby nie chciał zrobić tego dobrowolnie.

Szum wokół edukacji seksualnej. Jarosław Gowin o Anji Rubik: mam inne autorytety

Według Maughama czwartkowe porozumienie łamie zapisy ustawy, która nie pozwala, aby Irlandia Północna stanowiła oddzielne terytorium celne od pozostałej części Zjednoczonego Królestwa. - Niezgodne z prawem jest zawieranie przez rząd Jej Królewskiej Mości porozumień, na mocy których Irlandia Północna stanowi część odrębnego obszaru celnego niż Wielka Brytania - przypomniał prawnik.

Maugham twierdzi także, że jeżeli sąd uzna proponowaną umowę za niezgodną z prawem, rząd będzie zobowiązany do złożenia wniosku o przesunięcie brexitu, zgodnie z postanowieniami ustawy Benna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30hujq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30hujq
Więcej tematów