Trwa ładowanie...

Bp Jan Szkodoń oskarżony o molestowanie. Rozpoczyna się kościelny proces karny

Jak donoszą media, proces przeciwko biskupowi Janowi Szkodoniowi wkroczył obecnie w fazę karno-administracyjną w Polsce. Sprawa dotyczy zarzutów o wykorzystanie seksualne osoby małoletniej, czego miał dopuścić się duchowny.

Share
Bp Jan Szkodoń oskarżony o molestowanie. Rozpoczyna się kościelny proces karnyŹródło: PAP
d459pc7

O sprawie informuje "Więź". Watykańska Kongregacja Nauki Wiary prowadziła dochodzenie kanoniczne w sprawie zarzutów dotyczących molestowania osoby małoletniej przez krakowskiego biskupa pomocniczego Jana Szkodonia.

Czasopismo katolickie przekazało, że wstępne dochodzenie zakończyło się kilka tygodni temu. Teraz rozpocząć ma się proces karno-administracyjny przeciwko biskupowi Szkodoniowi.

"Z upoważnienia Kongregacji Nauki Wiary 7 maja 2020 r. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio mianował jednego z polskich biskupów delegatem do przeprowadzenia tego procesu. Ten z kolei powołał dwóch asesorów w procesie", napisała "Więź".

d459pc7

Podkreśla jednocześnie, że nazwiska są znane, jednak - w obawie przed presją, jaką może wywołać opinia publiczna - nie zostaną ujawnione.

Sprawa ma charakter bezprecedensowy

"Więź" zaznacza jednocześnie, że biskup rozpoczął zbieranie dowodów w sprawie. Od Nuncjatury Apostolskiej otrzymał dokumentację procesu. Dodaje, że ostateczną decyzję w procesie podejmuje Kongregacja. Proces może zakończyć się stwierdzeniem winy oskarżonego i wymierzeniem mu kary, uniewinnieniem oskarżonego lub uwolnieniem od oskarżenia.

Sprawa ma charakter bezprecedensowy. To pierwszy w Polsce kanoniczny proces karno-administracyjny przeciwko biskupowi oskarżonemu o molestowanie seksualne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: fakty.interia.pl

d459pc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d459pc7
d459pc7
Więcej tematów