Boże Narodzenie wiernych obrządków wschodnich
Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli obchody Święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego.
Święta u prawosławnych trwają trzy dni. Wierni Cerkwi podkreślają w ten sposób udział Trójcy Świętej w dziele naszego zbawienia - tłumaczy ks. Grzegorz Misijuk, rzecznik prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. W północno-wschodniej Polsce są największe w kraju skupiska wyznawców prawosławia.
W nocy wielu wiernych z Podlasia wzięło udział w kilkugodzinnych liturgiach, które są odpowiednikami pasterek w Kościele katolickim. W białostockiej katedrze Św. Mikołaja takiej uroczystości przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej bp Jakub. Zwierzchnik prawosławnego ordynariatu polowego WP bp Miron odprawił nabożeństwo w soborze św. Trójcy w Hajnówce, a biskup bielski Grzegorz - w Bielsku Podlaskim.
W trudnych czasach pełnych wojen, terroryzmu i ekstremizmu, wszyscy, a zwłaszcza chrześcijanie, powinni walczyć o rozprzestrzenianie dobra, które pomaga w uświęceniu człowieka - zaapelował do wiernych i duchowieństwa Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w liście z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Uświęcenie osiąga się przy pomocy łaski Bożej, spełniania przykazań, duchowego czuwania modlitewnego. Wszystko to służy uwolnieniu się od wad - głosi list prawosławnych hierarchów. Podkreślili w nim, że tylko stan uświęcenia i odrodzenia duchowego człowieka daje moc do "zwyciężania trudów życia, rodzących się z braku zaspokojenia koniecznych potrzeb, biedy, chorób, konfliktów międzyludzkich".
Ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej bp Jakub zauważył w swym orędziu, że coraz więcej ludzi nie widzi sensu życia, ale nie dlatego, że mają problemy materialne, lecz z powodu braku wiary i nadziei na życie wieczne.
Życie, którego końcem jest śmierć, właściwie nie ma żadnego sensu. Tylko wiara w życie wieczne nadaje sens ludzkiej egzystencji i wypełnia ją treścią - napisał bp Jakub. Jego zdaniem, tylko wtedy człowiek stosuje się do zasad moralnych i dba o swoje doskonalenie.
Po nocnych nabożeństwach wierni spotykają się w rodzinnym gronie. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia grupy prawosławnej młodzieży zaczynają kolędować z gwiazdą. Polska Cerkiew zna około stu kolęd. W województwie podlaskim grupy cerkiewnych kolędników można spotkać nie tylko na wsi, ale także np. w Białymstoku.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tys. Największe ich skupiska są na Białostocczyźnie - w Białymstoku, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.