Bitwa o aplikacje znów trwa
Samorządy zawodowe
radców prawnych i adwokatów krytykują projekt nowelizacji ustaw
korporacyjnych, przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości -
pisze "Gazeta Prawna".
01.02.2007 | aktual.: 01.02.2007 06:03
Zakłada on ponowne otwarcie zawodów prawniczych, po tym jak Trybunał Konstytucyjny w ubiegłym roku zakwestionował tzw. ustawę Gosiewskiego.
Decydująca batalia o przyszłość zawodów prawniczych, rozegra się w Sejmie, już na przełomie lutego i marca, gdyż projekt znajduje się obecnie w końcowej fazie uzgodnień międzyresortowych - przypomina dziennik.
Propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości oprócz uzupełnienia luki prawnej powstałej po ubiegłorocznych orzeczeniach TK, zawierają szereg rozwiązań, które w sposób bezprecedensowy liberalizują dostęp do zawodu adwokata i radcy prawnego, m.in. modyfikując zasady naboru. Kluczowe znacznie ma obniżenie limitu punktów, jakie podczas konkursu będzie musiał uzyskać kandydat na aplikanta, a także zwężenie zakresu merytorycznego samego egzaminu.
Nie znajduje uzasadnienia tak radykalne obniżenie wymagań stawianym osobom przystępującym do egzaminu konkursowego. O ile dotąd przy 250 pytaniach testu należało dać poprawną odpowiedź w ok. 76%, to teraz przy 150 pytaniach obniżono tę wielkość do ok. 53%, i to w sytuacji, gdy kandydatom podawany będzie wykaz obowiązujących aktów prawnych i gdy utrzymuje się odejście od egzaminu ustnego - mówi sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych Władysław Lewandowski. (PAP)