Biskupi polscy za odwołaniem do Boga w Traktacie UE
Biskupi polscy podtrzymali wyrażane
wcześniej stanowisko postulujące potrzebę odwołania się do Boga i
uwzględnienia roli chrześcijaństwa w projekcie przyszłego Traktatu
Konstytucyjnego Unii Europejskiej.
W wydanym w sobotę komunikacie na zakończenie obrad 327. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi poinformowali, że w sprawie tej skierowali też specjalny list do premiera Irlandii, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej.
Biskupi podkreślają, że tegoroczne obrady Konferencji zbiegły się z historycznym momentem przyjęcia Polski i dziewięciu innych państw do Unii Europejskiej.
"Wydarzenie to przypomina katolikom żyjącym w rozszerzonej Wspólnocie Europejskiej o odpowiedzialności za Kościół. Pogłębia także naszą świadomość potrzeby budowania duchowej jedności inspirowanej Ewangelią Jezusa Chrystusa. Obejmując troską przyszłość naszego kontynentu, zawierzamy się Bożej Opatrzności i apelujemy o harmonijną współpracę wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli" - głosi komunikat.
Hierarchowie podali, że "na tym szczególnym etapie budowania nowej jedności kontynentu" duchową więź z nimi wyrazili biskupi z krajów od wielu lat należących do Unii - Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec i Włoch - jak również z wstępujących do struktur unijnych - Czech, Litwy, Łotwy, Słowenii, Słowacji i Węgier. "Wyrazem jedności wiary i powszechności Kościoła" był także udział w obradach przedstawicieli episkopatów Białorusi, Kazachstanu, Rosji, Rumunii, Stanów Zjednoczonych oraz Ukrainy" - podkreślono w komunikacie.
Według biskupów, otwarcie europejskich granic oznacza także możliwość poszukiwania pracy poza Polską przez wielu Polaków, a to - jak napisali - "dla duszpasterzy jest nową sytuacją wzywającą ich do jeszcze większej odpowiedzialności za Polaków na obczyźnie"
Episkopat Polski wyraził też "głębokie zaniepokojenie" podpisaną ostatnio ustawą o świadczeniach rodzinnych.
"Zagraża ona trwałości instytucji małżeństwa i rodziny, zachęcając, pośrednio ze względów materialnych do rozwodów, separacji, konkubinatu, niezawierania małżeństw, a w konsekwencji do samotnego wychowywania dzieci. Biskupi wystosowali do kompetentnych władz państwowych pismo domagające się nowelizacji ustawy, by zagwarantować respektowanie praw dziecka do wychowania w pełnej rodzinie. Słuszne zatroskanie o osoby dotknięte ubóstwem nie może prowadzić do ustanawiania praw godzących w rodzinę" - podkreślili biskupi w komunikacie.