Trwa ładowanie...
23-01-2013 18:35

"Biorę na siebie odpowiedzialność za to, co stało się po ataku w Bengazi"

Na przesłuchaniach przed Komisją Spraw Zagranicznych Senatu sekretarz stanu Hillary Clinton potwierdziła, że bierze na siebie odpowiedzialność za to, co stało się w rezultacie ataku islamistów na konsulat w Bengazi 11 września ub.r. W ataku zginął ambasador USA w Libii Chris Stevens.

"Biorę na siebie odpowiedzialność za to, co stało się po ataku w Bengazi"Źródło: AFP, fot: Saul Loeb
dfdraq2
dfdraq2

- Jak to powiedziałam wiele razy, biorę na siebie całą odpowiedzialność - oświadczyła Clinton, która wkrótce ustępuje ze stanowiska. - To dla mnie nie tylko kwestia polityki, to także sprawa osobista - dodała.

Wtorkowe przesłuchania obfitowały w ostrą wymianę zdań. Republikanie zarzucają szefowej dyplomacji i całej administracji prezydenta Baracka Obamy, że nie zadbała o wystarczającą ochronę konsulatu w Bengazi. Mają też pretensje, że bezpośrednio po ataku rząd tłumaczył, że był on wynikiem "spontanicznej demonstracji" przeciw antymuzułmańskiemu filmowi, gdy tymczasem niemal od razu było jasne, iż chodziło o z góry zaplanowany atak terrorystyczny.

Clinton utrzymywała przed komisją, że reakcja USA na atak była właściwa i wbrew zarzutom opozycji Departament Stanu i Pentagon dobrze współpracowały ze sobą. - Nie było zwłoki w podejmowaniu decyzji. Nie było odmowy wsparcia ze strony Waszyngtonu albo wojska - powiedziała. Jej zdaniem działania administracji "ocaliły życie Amerykanów".

W ataku oprócz ambasadora Chrisa Stevensa zginęło jeszcze trzech amerykańskich agentów ochrony wynajętych przez CIA.

dfdraq2

Clinton podkreśliła też, że po ataku w Bengazi rząd natychmiast wzmocnił ochronę amerykańskich placówek dyplomatycznych na całym świecie.

Przypomniała, że raport sporządzony na zamówienie Departamentu Stanu przez niezależną agencję rządową Accountability Review Board (Zarząd ds. Kontroli Odpowiedzialności) nie stwierdził, by "jakikolwiek pracownik rządu dopuścił się wykroczeń lub świadomie zignorował swoje obowiązki" przed atakiem.

Nie wspomniała jednak, że w konsekwencji tej tragedii jeden z urzędników resortu podał się do dymisji, a trzech innych zostało wysłanych na bezpłatny urlop.

Wyjaśnienia Hillary Clinton nie zadowoliły republikańskich senatorów. Ponowili oni sugestie, że administracja Obamy nie chciała przyznać, że ambasador Stevens padł ofiarą terrorystów islamskich, gdyż usiłowała podtrzymać głoszoną przez siebie na wyrost tezę, że "Al-Kaida jest w rozsypce".

dfdraq2

Były kandydat na prezydenta, senator John McCain powiedział, że "nie jest usatysfakcjonowany odpowiedziami" sekretarz stanu. - Na wiele pytań nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Naród amerykański na nie zasługuje i na pewno nie zasługuje na odpowiedzi fałszywe - oświadczył.

- Nie wysłano wojska na pomoc konsulatowi. Stanowczo nie zgadzam się też z pani stwierdzeniem, że nasz rząd zapewnił wystarczającą pomoc w zakresie bezpieczeństwa władzom libijskim po obaleniu Kadafiego - powiedział senator.

Odpowiadając mu, Clinton wyjaśniała m.in., że administracja długo nie miała wglądu do kamer obserwacyjnych w Bengazi, co miało tłumaczyć sprzeczne oświadczenia na temat przyczyn ataku. Przypomniała też, że Kongres obcinał fundusze na ochronę placówek dyplomatycznych. - Od marca ub.r. były skargi z Kongresu, po co robimy cokolwiek w Libii. Musimy poprawić współpracę administracji z Kongresem - powiedziała.

dfdraq2

Inni senatorowie z GOP także atakowali odchodzącą sekretarz stanu.

- Nie było żadnego planu ewakuacji z konsulatu w Bengazi. Wcale nie było silnej ochrony tej placówki - powiedział senator John Barrasso. Miał też pretensje do rządu, że nie pociągnął dotychczas do odpowiedzialności sprawców ataku. - Do konsulatu nie powinno się wysyłać samych strażników ochrony, bez wsparcia w postaci oddziału piechoty morskiej. To jest nie do wybaczenia. Mogą się przecież zdarzyć gdzie indziej podobne ataki - oświadczył republikański senator Rand Paul.

Tylko demokratyczni senatorowie bronili szefowej dyplomacji.

Telewizja CNN podała, że już w listopadzie 2011 r. ambasador Stevens alarmował, że ochrona placówek dyplomatycznych w Libii jest niewystarczająca. Proponował wtedy przeprowadzkę personelu konsulatu w Bengazi do hotelu albo do niezamieszkanej willi przylegającej do miejscowej siedziby agentów CIA. Departament Stanu odrzucił jednak te propozycje.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj