Trwa ładowanie...
18-10-2014 18:45

Bilans ofiar śmiertelnych w Himalajach wzrósł do 43

Bilans ofiar śmiertelnych burzy śnieżnej z początku tygodnia na popularnej trasie trekkingowej wokół Annapurny wzrósł do 43; to najgorsza katastrofa tego typu w Nepalu - podały nepalskie władze.

Bilans ofiar śmiertelnych w Himalajach wzrósł do 43Źródło: PAP/EPA, fot: Nepalese Army / Handout
d45wfdr

Poinformowano o odkryciu 11 kolejnych ciał - dziewięciu Nepalczyków i dwóch Japończyków. Pod pokrywą śniegu mogą się jednak znajdować kolejne zwłoki.

Wśród 43 ofiar jest co najmniej 19 zagranicznych turystów, m.in. z Kanady, Izraela, Indii czy Wietnamu. Polskie MSZ potwierdziło, że wśród ofiar jest trzech Polaków.

Wcześniej Binay Acharya ze stowarzyszenia agencji trekkingowych w Nepalu (TAAN), które organizuje akcje ratownicze, powiedział, że wszyscy wspinacze, którzy zostali uwięzieni wskutek burzy śnieżnej, w tym dziesiątki obcokrajowców, są "cali i zdrowi". - Nie otrzymaliśmy nowych wezwań o pomoc - dodał.

d45wfdr

Cytowany przez agencję AP przedstawiciel lokalnych władz Yama Bahadur Chokhyal powiedział z kolei, że dziesiątki ludzi znalazły schronienie w górskich chatkach w odludnych rejonach.

Według nepalskiej policji w sumie 385 osób, w tym 180 cudzoziemców, zostało od środy bezpiecznie sprawdzonych z miejsc, gdzie zastała ich burza śnieżna. Tylko w sobotę służby uratowały 60 ludzi.

Wśród ofiar śmiertelnych tragedii na trasie wokół Annapurny (8091 metrów n.p.m.) oraz lawiny na Dhaulagiri (8176 metrów n.p.m.) są zagraniczni wspinacze, nepalscy przewodnicy górscy i tragarze.

Jak pisze AFP, tragedia w Himalajach zmusiła premiera Nepalu Sushila Koiralę, by ogłosił zamiar opracowania krajowego systemu ostrzegania. Wiceszef TAAN Keshav Pandey podkreślił, że Nepal nie posiada żadnego systemu ostrzegania wspinaczy przed złymi warunkami pogodowymi. "Nie spodziewamy się tego rodzaju burz śnieżnych w październiku, ale nie mamy też żadnego systemu ostrzegania, który pozwoliłby się nam na nie przygotować" - powiedział w rozmowie z AFP.

d45wfdr

Będąca przyczyną tragedii ostatnia gwałtowna zmiana pogody, wywołana przez cyklon Hudhud znad Zatoki Bengalskiej, była niespotykanym zjawiskiem w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego.

W trekkingu wokół Annapurny każdego roku w październiku biorą udział tysiące turystów. Najwięcej ofiar było wśród osób zaskoczonych przez burzę śnieżną na przełęczy Thorong La, która jest jednym z najwyższych punktów trasy wokół Annapurny.

d45wfdr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45wfdr
Więcej tematów