PolskaBiegiem na pomoc

Biegiem na pomoc

Trwa kolejna kampania społeczna Fundacji SYNAPSIS pt. „Biegiem na pomoc”, w której udział biorą dziennikarz Łukasz Grass oraz aktorzy: Bartek Topa, Marcin Dorociński i Magdalena Boczarska.

Spieszyć na pomoc można różnie: biegnąc, jadąc na rowerze, płynąc, a także nie ruszając się wcale daleko – tylko do komputera, aby zrobić przelew, który wesprze terapię osób z autyzmem.

A „Biegiem na pomoc” to akcja Fundacji SYNAPSIS, która łączy zawody sportowe z pomocą osobom z autyzmem. Akcję rozpoczynają triathlony: w Suszu (odbył się w lipcu) oraz w Ełku (18 sierpnia). Ale „Biegiem na pomoc” jest dla wszystkich: i tych, którzy biegną w triathlonie i tych, którzy w nim nie startują.

Pomysł na akcję wziął się z porównania wysiłku, który musi wykonać dziecko z autyzmem podczas terapii, z wysiłkiem przygotowujących się do zawodów sportowców. Terapia osób z autyzmem powinna być intensywna i dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka, tak samo jak trening sportowca. Najważniejsza jest systematyczność i kompleksowość.

Fundacja SYNAPSIS pracuje z dziećmi i dorosłymi osobami z autyzmem, łącząc oddziaływania medyczne, psychologiczne, pedagogiczne, rehabilitacyjne, logopedyczne oraz poradnictwo socjalne w jednym procesie postępowania terapeutycznego. Tak jak sportowcy, osoby z autyzmem mają niejeden cel do osiągnięcia, niejedną metę do przekroczenia: od umiejętności nawiązywania kontaktu wzrokowego, uśmiechania się, komunikowania, aż po rekord świata, jakim jest umiejętność samodzielnego życia.

Inspiracją dla stworzenia akcji „Biegiem na pomoc” była także, a może przede wszystkim, pomoc przyjaciół Fundacji: aktorów i dziennikarzy, którzy już w ubiegłym roku dedykowali osobom z autyzmem swoje sportowe dokonania i w ten sposób wspierali Fundację SYNAPSIS finansowo. W tym roku w akcji uczestniczą aktorzy: Magda Boczarska, Bartek Topa* i Marcin Dorociński oraz dziennikarz Łukasz Grass.

Fundacja SYNAPSIS chce rozwijać tę formę wspierania terapii i na stałe połączyć sport z autyzmem, bo wierzy, że razem z przyjaciółmi osiągnie dobry wynik dla osób z autyzmem.

15% dzieci wcześnie zdiagnozowanych i objętych odpowiednim programem terapii ma szansę na znaczną poprawę funkcjonowania i samodzielne, satysfakcjonujące życie w przyszłości!

*Bartek Topa w tym roku wyjątkowo nie startuje w triathlonie, ale wspiera Fundację SYNAPSIS i kibicuje całemu przedsięwzięciu – z powodu kontuzji kolana nie może wziąć udziału w zawodach. Trzyma kciuki za powodzenie akcji, a my trzymajmy kciuki za jego szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)