Trwa ładowanie...
d3eixq9
IAR

Białoruskie media: Mińsk traci na uzależnieniu od Rosji

Niezależne mińskie media oceniają, że uzależnienie Białorusi od Rosji zmusza ten kraj do zaciągania nowych kredytów. Białoruś w roku ubiegłym zmniejszyła eksport do Rosji o ponad półtora miliarda dolarów. Teraz poszukuje nowych źródeł sfinansowania kredytów, które wcześniej zaciągnęła.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin
Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin (AFP, Fot: Maxim Shipenkov/Pool)
d3eixq9

Białoruś poważnie zmniejszyła sprzedaż na wschód samochodów ciężarowych i traktorów, ale też mleka, wieprzowiny i wołowiny. Białoruscy ekonomiści uważają, że główne przyczyny spadku eksportu do Rosji to stagnacja gospodarki tego kraju, umocnienie się białoruskiego rubla wobec rosyjskiej waluty i wojny handlowe między obu państwami, które obserwowano w czwartym kwartale 2014 roku.

Portal internetowy "Nawiny" pisze, że im gorsza będzie sytuacja z białoruskim eksportem, tym większe będzie uzależnienie od Rosji. Autor publikacji Dźmitry Zajac podkreśla, że Białoruś nadal deklaruje przywiązanie do niezależności.

"Jednak zapewnienia o tym, że zmusi każdego do poszanowania jej suwerenności, z każdym rokiem są mniejsze - w miarę zwiększania się finansowej zależności od Rosji" - czytamy w artykule.

d3eixq9

Zobacz również: Węgry negocjują kontrakt gazowy z Rosją

d3eixq9

Podziel się opinią

Share
d3eixq9
d3eixq9
Więcej tematów