Trwa ładowanie...
nauka

Białorusini lepszymi programistami od Polaków

Białoruska drużyna Xeighdoughotiqueue zwyciężyła w zakończonym w niedzielę maratonie programowania algorytmicznego Deadline24. Finał dziewiątej edycji konkursu odbył się w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Share
Białorusini lepszymi programistami od Polaków
Źródło: flickr.com, Fot: Leonardo Rizzi/Flickr (CC BY-SA 2.0)
dwg65tx

- Białoruska drużyna Xeighdoughotiqueue zwyciężyła w zakończonym w niedzielę maratonie programowania algorytmicznego Deadline24. Finał dziewiątej edycji konkursu odbył się w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jak podali organizatorzy, pierwsze miejsce zdobyła białoruska drużyna Xeighdoughotiqueue w składzie: Gennady Korotkevich (ITMO University), Roman Udovichenko (Yandex) i Sergei Zhgirovski (Yandex). Drugie miejsce zajęła rosyjska drużyna AIM Tech, którą tworzyli Renat Gimadeev (AIM Tech), Aleksei Safronov (AIM Tech) i Artem Verkhoglyadov (AIM Tech). Trzecie miejsce zajęli ubiegłoroczni zwycięzcy, czyli polski zespół HoRyxoGon w składzie: Marek Cygan, Przemysław Dębiak oraz Eryk Kopczyński (wszyscy Uniwersytet Warszawski).

dwg65tx

Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach, w których wzięło udział 1950 osób. W finale walczyło 90 uczestników z całego świata, pochodzących m.in. z Polski, USA, Rosji czy RPA. Rywalizacja polegała na rozwiązaniu trzech zadań algorytmicznych w ciągu 24 godzin. Zadania osadzono w fabule, gdzie głównymi bohaterami są podbijające wszechświat "żukoskoczki". Ich ekscytujące misje od lat przyciągają na Śląsk programistów z całego świata.

- Jestem zaangażowany w Deadline24 już od 8 lat. Tegoroczne zadania były skomplikowane, jako autorzy włożyliśmy bardzo dużo wysiłku, by ich poziom wyłonił światową czołówkę. Muszę przyznać, że poziom, jaki reprezentowali sobą zawodnicy, zrobił na mnie ogromne wrażenie - komentował po zawodach szef zespołu inżynierów przygotowujących zadania Marcin Ćwięk.

Organizatorem wydarzenia jest gliwicka firma Future Processing, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania dla przemysłu.

- Algorytmy już zmieniły nasze życie na lepsze, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. To fascynujące narzędzie, którego skalę zastosowań ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia. Takie konkursy jak Deadline24 organizujemy po to, aby te ograniczenia przełamywać - powiedziała szefowa zespołu Events Future Processing, odpowiedzialnego za przygotowywanie maratonu Elżbieta Barczyk.

dwg65tx

Konkurs organizowany jest nieprzerywanie od 2009 roku, w miejscach wpisujących się w industrialne dziedzictwo województwa śląskiego. Do tej pory maraton gościł finalistów m.in. w Markowni Zabytkowej Kopalni "Ludwik" czy Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

Na laureatów Deadline24 czekają atrakcyjne nagrody, m.in. drukarki 3D. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie, Miasto Katowice oraz firma Microsoft.

dwg65tx

Podziel się opinią

Share
dwg65tx
dwg65tx
Więcej tematów