Trwa ładowanie...
d3cnnrr

Białoruś: wyroki za szpiegostwo na rzecz Litwy

Na 10 i 8 lat więzienia skazał białoruski sąd wojskowy dwóch obywateli Białorusi za szpiegostwo na rzecz Litwy - poinformowała państwowa agencja BiełTA, powołując się na białoruskie KGB.
Share
Białoruś: wyroki za szpiegostwo na rzecz Litwy
Źródło: AFP, Fot: Victor Drachev
d3cnnrr

Dwóch mężczyzn zatrzymano w marcu 2012 r. -Przeprowadzone przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) działania operacyjno-poszukiwawcze oraz śledcze pozwoliły uzyskać niepodważalne dowody ich przestępczej działalności" - powiedział rzecznik KGB Artur Strech.

W trakcie działań operacyjnych skonfiskowano "nośniki elektroniczne oraz inne przedmioty i materiały dowodzące ich szpiegowskiej działalności" - informuje KGB.

Wyrok zapadł w poniedziałek. Według ekspertów "materiały zgromadzone i przygotowane do przekazania litewskim służbom specjalnym to informacje stanowiące tajemnicę państwową Republiki Białoruś".

d3cnnrr

Jeden ze skazanych to były wojskowy, który po odejściu ze służby w białoruskich siłach zbrojnych zamieszkał na Litwie. Według KGB "otrzymał od litewskiego wywiadu wojskowego zadanie utworzenia na Białorusi sieci agenturalnej, mogącej gromadzić informacje o funkcjonowaniu sił powietrznych oraz obrony przeciwlotniczej". Już jako rezydentowi litewskie służby specjalne udzieliły mu - twierdzi KGB - wsparcia finansowego na uruchomienie w Białorusi projektu komercyjnego.

d3cnnrr

Podziel się opinią

Share
d3cnnrr
d3cnnrr
Więcej tematów