Trwa ładowanie...

Białoruś. Tortury, znęcanie się psychiczne. Polak opisuje brutalność służb

Na Białorusi trwają protesty po najprawdopodobniej sfałszowanych wyborach prezydenckich. O brutalności służb opowiedział 24-letni Polak Kacper Sieniecki, którego zatrzymano w Mińsku po wyjściu z kawiarni.

Białoruś. Protesty. Zatrzymani opuszczają więzienieBiałoruś. Protesty. Zatrzymani opuszczają więzienieŹródło: PAP, EPA
d2wpg7e
d2wpg7e

Białoruś. Kilkanaście godzin tortur

Relacja młodego Polaka jest wstrząsająca. Kacper Sieniecki został zatrzymany w niedzielę 9 sierpnia. Podkreśla, że najtrudniejszy był moment zaraz po zatrzymaniu, gdzie policja bardzo brutalnie obchodziła się z nim i innymi aresztowanymi osobami.

- Od razu wsadzono nas do więźniarki i tam zmuszono nas do klęczenia na kolanach. Wtedy zostaliśmy pobici po raz pierwszy - opisuje Kacper Sieniecki w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia.

Później zatrzymani zostali przewiezieni na komisariat, do specjalnych pomieszczeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. I to właśnie w tym miejscu zatrzymani, w tym 24-letni obywatel Polski, przechodzili przez kilkanaście godzin tortury.

d2wpg7e

- To był proces tortur i znęcania się psychicznego nad nami - wyjaśnia dla Polskiego Radia Kacper Sieniecki.

Szymon Hołownia o współpracy z celebrytami. Mówi o "telefonach z partii"

Białoruś. Przeludnione cele

W dalszej części rozmowy Polak wyjaśnia, że cele były przeludnione. Dla przykładu w pomieszczeniu z 8 łóżkami ulokowano aż 19 osób. Zatrzymani wspierali się nawzajem. W więzieniu, jak ujawnił Kacper Sieniecki, miejscowa policja nie używała już przemocy fizycznej.

Kacper Sieniecki i drugi obywatel naszego kraju zostali zwolnieni z aresztu w czwartek 13 sierpnia. Od razu trafili pod opiekę polskich dyplomatów z Ambasady Polski w Mińsku.

Na Białorusi podczas protestów po najprawdopodobniej sfałszowanych wyborach prezydenckich (wygrał znów Aleksander Łukaszenka) aresztowano już 7 tys. osób. Władza brutalnie tłumi protesty.

źródło: Polskie Radio/gazeta.pl

d2wpg7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wpg7e
Więcej tematów